ETH’dan İyi Haberler Geliyor: Ethereum Rallisi Devam Edecek Mi?

İlayda Peker

Günlük Ethereum (ETH) adreslerinin sayısı 16 Ekim’den beri görülmeyen seviyelere yükseliyor. Araştırmacılara göre bu, Bitcoin karlarının ETH’ye geri dönme eğiliminin devam ettiğini gösteriyor olabilir. Öte yandan Ethereum blok zincirinin yerel kripto para birimi olan ETH’nin fiyatı da geçtiğimiz hafta önemli ölçüde arttı. Dört gün içinde 390 dolardan 460 dolara yükselen ETH, piyasada da büyük ses getirdi.

Temeller Güçleniyor

On-chain veriler, devam eden ETH rallisinin güçlü temeller ve artan kullanıcı aktivitesi ile desteklendiğini gösteriyor. Bazı uzman isimlere göre artan kullanıcı etkinliği muhtemelen ETH 2.0 etrafındaki heyecandan kaynaklanıyor.

Bunların yanında kripto para birimlerinin fiyatı, temel göstergelerde net bir iyileşme olmadan zaman zaman yükselebilir. Bu gerçekleştiğinde de özellikle balinalar kar etmeye başlarsa bu yükseliş kısa ömürlü olabilir. Ancak ETH’da durum böyle değil gibi görünüyor.

Bir on-chain piyasa analiz firması olan Santiment’teki araştırmacılar, günlük Ethereum adreslerinin sayısının fiyatla birlikte arttığını ortaya çıkardı. Bu veriler, ETH ve Ethereum Blockchain’ine olan talepte gerçek bir artış olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar konuyla ilgili yaptıkları açıklamada, Ethereum ağında etkileşime giren günlük aktif adreslerin 16 Ekim’den bu yana en yüksek seviyeler ulaşma eğiliminde olduğunu ifade ediyor.

Bunlara ek olarak araştırmacılara göre şu anda piyasada bir FOMO hakim ve bu da Bitcoin’den elde edilen karların kademeli olarak ETH ve diğer altcoin’lere geçtiğini gösteriyor olabilir.

Ethereum ve Bitcoin

Ekim ayı boyunca Ethereum, Bitcoin’e karşı gözle görülür şekilde düşük performans gösterdi. Özellikle ETH/BTC çifti, Eylül ayından Kasım ayının başına kadar neredeyse durdu. Ethereum fiyatı, Eylül ayından bu yana ilk kez Bitcoin’e karşı toparlanmaya başladı. Kullanıcı aktivitesindeki iyileşme, ETH ile ilgili iyimser piyasa duyarlılığını daha da güçlendirdi.

Bunlara ek olarak ETH 2.0 ana ağının planlandığı gibi Aralık ayında piyasaya sürülmesi, önemli ölçüde yüksek profilli kullanıcının ETH’lerini ETH2 adresine gönderdiği anlamına gelecek.

Ethereum kullanıcılarının ETH 2.0’ın bir parçası olarak ETH’ye sahip olmaları için, ETH2 adresindeki varlıklarını kilitlemeleri gerekiyor. Karşılığında, varlıklarının yaklaşık %15’ini teşvik olarak alabilecekler. Ancak stake etme süresi boyunca, stake etmekten çekilmedikçe ETH’lerini hareket ettiremiyorlar veya harcayamıyorlar.

Tüm bunlar değerlendirildiğinde yakın vadede, ETH 2.0 etrafındaki heyecan, günlük Ethereum adres faaliyetinin sürekli artmasına neden olabilir. Bu, Ethereum fiyatında bir artış anlamına gelmese de yükselen bir fiyata denk gelirse genel sürdürülebilirliğin olumlu bir göstergesi olarak nitelendirilebilir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP Yorumları: Ripple/USD Teknik Analizi 8/11/2020

Sonraki Haber

Bitcoin’de Neler Oluyor: BTC Geri Çekilmelerinden Korkmalı Mı?

İlgili Haberler