ETH Yorumları: İşlem Ücretleri Ethereum’un Sonunu Getirebilir Mi?

İlayda Peker

Piyasanın popüler isimlerinden Lard Davis ya da diğer adı ile “The Crypto Lark”, ETH 2.0’ın yakında piyasaya sürülememesi durumunda artan işlem ücretleri (gas fee) sebebiyle Ethereum rakiplerinin kullanıcıları cezbetmeye devam edeceği konusunda uyarılarda bulundu.

Ethereum Rakipleri

Her ne kadar Davis 2021 yılı başında ETH’un beş haneli rakamları göreceğini dile getirmiş olsa da işlem ücretleri sebebiyle ağda yalnızca “zengin yatırımcıların” kalacağını ve katılımcıların büyük çoğunluğunun Binance Smart Chain (BSC) gibi farklı Blockchain’lere yönetileceğini dile getirdi. Davis, BSC tabanlı DApp’lerin Ethereum tabanlı rakiplerini yakalamasıyla BSC’nin şu anda popülaritesinin arttığını da kaydetti.

Bunlara ek olarak mevcut işlem ücretleri fiyatlarını “tamamen delilik” olarak tanımlayan Davis, Ethereum’un geliştiricilerini, kullanıcıların daha ucuz alternatiflere daha fazla göç etmesini önlemek için hızla ETH 2.0 güncellemesini tam kullanılabilir hale getirmeye çağırdı.

ETH 1.0’ın artık yetersiz kaldığını ve ETH 2.0’ın acilen tam anlamıyla kullanıma sunulmasının artık hayati önem taşıdığını belirten Davis, “Haydi Vitalik, devam et dostum” sözlerini kullandı.

Ethereum 2.0 Güncellemesi

ETH 2.0’ın 0 aşaması, Aralık 2020’de başlatıldı ve Ethereum kullanıcılarının ETH’larını stake etme için kilitlemelerine olanak tanıdı. ETH 2.0’ın en erken 2021’in sonuna doğru kullanıma sunulması ile başlatılması beklenen Aşama 1’in lansmanıyla birlikte güçlü ölçeklendirme yetenekleri etkinleştirilecek.

Bunlara ek olarak ortalama Ethereum işlem fiyatları, Bitinfocharts.com’a göre 30 dolarlık en yüksek seviyelerine fırladı. 22 Şubat Pazartesi günü kripto para birimlerinde yaşanan büyük düşüş sonrasında ise işlem ücretlerinin 50 dolara kadar yükseldiği görüldü.

Ethereum Fiyatı

ETH fiyatı son olarak 2.000 doların üzerine yükselerek düzeltme öncesinde rekor tazeledi. Ancak yatırımcılar her ne kadar ETH’un güçlü temellere sahip olduğunu düşünseler de fiyatın yavaş hareket ediyor olmasından şikayetçiler.

Buna ek olarak ETH son geri çekilme ile 1.500 dolar bandına kadar geriledi. Analistler ise bu geri çekilmenin bir mancınık etkisi yaratabileceğini ve fiyatın yeniden 2.000 doların üzerini göreceğini ifade ediyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BNB ve ETH Yorum: Binance Coin, Ethereum’u Geride Bırakabilir Mi?

Sonraki Haber

Binance Ethereum (ETH) Çekim İşlemlerini Yine Durdurdu: Kısa Sürede Açılan İşlemlerin Sırrı Ne?

İlgili Haberler