ETH Yorumları: Ethereum/USD Teknik Analizi – 12 Mart 2021

Metin Alaca

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), yeniden 1.800 dolar üzerini gördükten sonra yine zor bir döneme giriş yaptı.

Ethereum Fiyat

ETH/USD işlem çifti 1.840 dolara kadar yükselse de bunun devamında fiyatın 2.000 dolar direncinin baskısı ile düşüşe geçtiği görüldü. Son 24 saat içerisinde %4 düşüş yaşayan ETH, 7 günlük grafikte ise hala %12 yükseliş elde etmiş durumda ve bu yükselişini koruyor. ETH’nin 24 saatlik ticari hacmi 28 milyon dolar olarak gözüküyor ve bunun aslında bir hayli düşük olduğu söylenebilir.

ETH’nin ticari hacminden de anlaşılabileceği üzere fiyat şu an ne alış ne de satış baskısının çok olması yüzünden yatay seyrediyor. 1.500 dolar psikolojik desteğinin altına inilmediği sürece Ethereum fiyatının güvende olduğu söylenebilir. RSI yavaş yavaş düşüşe geçse de ETH’de kontrolün hala boğalarda ve yükseliş trendinde olduğu görülüyor.

ETH/USD Teknik Analizi

ETH/USD teknik analizine bakıldığında 1.825 doların kritik olduğu görülüyor. 1.825 doların kırılmasından sonra gelecek ilk seviye 1.845 dolar ve 1.910 dolar olarak ön plana çıkmakta. ETH fiyatının 1.729 dolar desteğini kaybetmesi ise kademeli olarak 1.500 doların altına düşüş yaşanmasını sağlayabilir.

Şu an için Ethereum fiyatında düşüş baskısı oluşmasının temel sebebi ise aslında teknik değil temel analiz olarak görülüyor. Ethereum’un en büyük madencilik havuzlarından Ethermine öncülüğünde başlatılan boykot çalışması, yatırımcıların gerilmesine neden oluyor.

Ethereum Yorumları

EIP-1559’un geliştiriciler tarafından kabul edilmesi, %50 gelir kaybı yaşayacak olan madencilerin hoşuna gitmedi. Madenciler de bu sebeple 1 Nisan tarihinde 51 saatliğine ellerindeki madencilik gücünü Ethermine.org’a aktaracak. 51 saat vurgusu aslında burada bir mesaj içeriyor. Blockchain ağlarında %51 saldırısı olarak da bilinen bu durum, ağın hash rateinin çoğunluğunun ele geçirilmesi ile ağda değişiklik yapılabileceğine işaret etmekte. Madenciler de bu şekilde güçlerini göstererek geliştiricilere meydan okuyor.

Ethereum fiyatı bu gelişmelerin ışığında 2.000 dolar direncinden döndü ve şu an ciddi bir karşılaşma olduğu söylenebilir. Teknik açıdan ise Ethereum hala yükselen kanal formasyonunda ve 1.200 doların altına inilmedikçe bunun bozulması bir hayli zor.

Not: Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİRTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Analist: “Bu Altcoin’ler Bitcoin’den (BTC)  Daha İyi Performans Gösterecek” 

Sonraki Haber

Josh Rager İki Küçük Hacimli Token’da Büyük Artış Bekliyor

İlgili Haberler