ETH ve Stablecoin’ler Emtia Mı? CFTC Başkanından Önemli Yorum! 

Bitcoin Haber

ABD’li düzenleyiciler arasında kripto varlıkların kontrolü konusundaki çekişme devam ederken, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı, Ether ve stablecoin’lerin emtia olduğu yönündeki görüşünü üç katına çıkardı.

ETH ve Stablecoin’ler

Rostin Behnam, yakın tarihli bir Senato oturumunda Stablecoin ve Ether’in emtia olduğunu ve CFTC tarafından düzenlenmesi gerektiğini tekrar belirtti.

CFTC daha önce Ether, Bitcoin ve Tether gibi bazı dijital varlıkların emtia olduğunu iddia etmişti. FTX‘in kurucusu Sam Bankman-Fried’e karşı Aralık ayı ortasında açılan davada da böyle bir iddiada bulunulmuştu.

Senato duruşması sırasında Benham’a CFTC’nin Ether üzerinde düzenleyici etki elde etmek için hangi kanıtları sunacağı da soruldu. Kendi adına, CFTC’nin Ether‘in bir emtia varlığı olduğuna inanmaması durumunda, Ether Vadeli İşlem ürünlerinin CFTC borsalarında listelenmesine izin vermeyeceğini iddia etti.

Senatör Kirsten Gillibrand, CFTC Başkanına, CFTC’nin 2021’de stablecoin ihraççısı Tether ile yaptığı anlaşmanın ardından CFTC ve SEC’in sahip olduğu farklı görüşleri sordu. Behnam da aynı soruya yanıt verdi:

“Sabit coinlerle ilgili düzenleyici bir çerçeveye rağmen, benim görüşüme göre bunlar emtia olacaklar. Uygulama ekibimiz ve komisyonumuz için bir stablecoin olan Tether’in bir emtia olduğu açıktı.”

Kripto Sınıflandırmaları

Bu açıklama, Behnam’ın Ether sınıflandırması konusundaki bazen titrek olan duruşunu sağlamlaştırmış gibi görünüyor. Geçtiğimiz Kasım ayında Princeton Üniversitesi’nde düzenlenen bir etkinlik sırasında, Bitcoin’in Ether dışında emtia olarak kabul edilebilecek tek kripto para birimi olduğunu belirtti. Bu etkinlikten sadece bir ay önce, Ether’in de bir emtia olarak kabul edilmesini önermişti.

Behnam’ın son yorumları, SEC Başkanı Gary Gensler’in geçen ay New York Magazine’e verdiği röportajda “Bitcoin hariç her şeyin” bir menkul kıymet olduğu iddiasıyla çelişiyor. Bu iddia birçok kripto avukatı tarafından eleştirilmişti.

ABD’deki farklı piyasa düzenleyicilerinin karşıt bakış açıları bir anlaşmazlık ortamı yaratabilir. Özellikle de her biri kripto endüstrisinin düzenleyici kontrolü için yarışırken.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

ABD Hükümeti Coinbase’e Büyük Miktarda Bitcoin (BTC) Aktardı

Sonraki Haber

Ethereum Fiyatı Düşüyor ve Daha Büyük Bir Düşüşün Sinyallerini Veriyor

İlgili Haberler