ETH Dolaşım Arzı Azalıyor! Ethereum Bölünecek Mi?

Fatih Uçar

Bir kripto paranın fiyatını etkileyen en önemli verilerden biri dolaşımdaki arzdır. Borsalardan çekilen varlıklar satış baskısını azaltır. Daha az satış baskısı ise ilgili kripto paranın çok daha az dirençle karşılaşarak yükselmesine olanak tanır. Ethereum bunun da etkisiyle 1.800 doların üzerine tırmandı. Peki dolaşımdaki arz neden ve nasıl azalıyor?

Ethereum (ETH) Bölünecek Mi?

Merakla beklenene Ethereum birleşmesi (Merge) adım adım yaklaşıyor. ETH 2.0 mevduat sözleşmesine artan talep ise dikkat çekiyor. Peki Merge sonrası ağ bölünecek mi? Evet, başta Justin Sun gibi tartışmalı isimler tarafından desteklenen bölünme yaşanacak. Madencilerin de desteğiyle yapılacak bölünmeyle Ethereum yatırımcılarına ETHW (veya farklı bir isimde) yeni tokenler gidecek. Bunu daha iyi anlamak için BCH çatallamasına bakabiliriz. Destek veren borsalar, kullanıcılarına ellerindeki BTC kadar BCH dağıttı. Peki Bitcoin (BTC) bu bölünmeden zarar gördü mü? Hayır, topluluk BCH yerine BTC’ye daha fazla alaka gösterdiği için BTC fiyatı sürekli olarak artmaya devam etti.

Hatta BTC fiyatına o günlerde, BCH çatallamasının pozitif etkisi bile oldu. Daha fazla yatırımcı BCH hakkedebilmek için BTC alımı yaptı. Eğer tarih tekerrür ederse yakın zamanda yapılacak olan Merge, Ethereum’a olan talebi katlayabilir. Talebin katlanması ETH fiyatının artmasına neden olacaktır. Bugünlerde ETH alan yatırımcılar Merge sonrası ETHW (veya başka bir isimde) airdrop alıp satmak istiyor. Belki de BCH kadar Bitcoin’in 10’da 1’i değerlere ulaşabilir. Bu yeni ETH yatırımcılarının daha fazla para kazanması anlamına geliyor.

Özet olarak, ETH bölünmesi ilk anlaşıldığı gibi değil. Bununla birlikte ETH fiyatına katkı sağlayabilecek bir gelişmedir.

ETH 2.0

Ethereum 2.0, ağın hızını, verimliliğini ve ölçeklenebilirliğini geliştirmeye odaklanan bir Ethereum yükseltmesidir. ETH 2.0 mevduat sözleşmesinde kilitlenen toplam değer, tüm zamanların en yüksek seviyelerini kaydetmeye devam ediyor. 8 Ağustos itibariyle, en son istatistikler 13 milyonun üzerinde etkileyici bir rakam kaydetmişti. Glassnode’da stake ETH 2.0 mevduat sözleşmesi adreslerinin sayısı 13.212.933’e ulaştı.

Bu zirveden, ETH/USD’nin bu yılın mayıs ortasında 2.000 dolara düştüğü zamana kadar, ETH 2.0 mevduatları, yazının yazıldığı sırada yaklaşık 8 milyondan 13 milyona yükseldi. Beacon Chain üzerinde Kasım 2020’de başlatılan depozito sözleşmesi, ETH sahiplerinin varlıklarını geçişten önce kilitlemelerine izin veriyor.

Dünyanın en büyük altcoini olan Ethereum, basın zamanında %4’ten fazla arttığı için 1,7 bin doları aştı. ETH adresleri ve artan talep (arz yakımı), tokenin korkusunu aşmasına yardımcı olmada rol oynadı. Aktif Ethereum adreslerinin sayısı, CryptoQuant’ta geçmişiyle karşılaştırıldığında yeni bir zirveye ulaştı. Aşağıdaki tablo bunu gözler önüne seriyor.

Talep yönüne gelirsek, yakma mekanizması bu gelişmeyi destekleyen bir kanıt olmaya devam ediyor. Bugün itibariyle EIP1559 bir yıldır uygulanıyor ve 2,57 milyondan fazla ETH yakıldı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bu Altcoin Önce Ralli Yaptı Sonra Düşüşe Geçti!

Sonraki Haber

Cardano (ADA) Normalin Üzerinde Mi Fiyatlanıyor?

İlgili Haberler