Eski SEC Başkanı: “Bitcoin İle İlgili Düzenlemeler Kısa Sürede Gelecek”

İlayda Peker

Eski ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Jay Clayton yaptığı son açıklamalarda, Bitcoin’in (BTC) uzun süredir menkul kıymet olarak sınıflandırılmadığını belirtti ve yeni düzenlemelerin yakında gelebileceğini belirtti.

SEC Neden Bitcoin’e Müdahale Etmedi?

CNBC’nin Squawk Box programında konuşan Clayton, Bitcoin’in menkul kıymet dışı statüsünün kendisini yeni düzenlemelerin empoze edilmesinden korumadığı konusunda uyardı ve yeni düzenlemelerin yakın zamanda gelebileceğini belirtti.

Sunucu Andrew Ross Sorkin, Clayton’ın gözetiminde SEC’in Bitcoin düzenlemesi konusunda bir pozisyon almadığına dikkat çekti. Clayton’a göre bunun nedeni, düzenleyici kurumun başkanı olarak görevine başlamadan önce varlığın bir menkul kıymet olmadığının açıklanmasıydı.

Clayton konuyla ilgili olarak, “SEC’in başına geçmeden önce Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığına karar verildi. Bu nedenle SEC’in Bitcoin üzerindeki yargı yetkisi oldukça sınırlıydı.” sözlerini kullandı.

Öte yandan Clayton, Aralık 2020’de SEC‘den ayrılmasının ardından sektörde kaldı ve şu anda kripto para birimleri konusunda One River Varlık Yönetimi’ne danışmanlık yapıyor.

Yeni Düzenlemeler Gelebilir

SEC’e başkanlık ettiği dönemden itibaren hangi yeni yasaların geldiği konusunda özel bir bilgiye sahip olmadığını belirten Clayton, düzenleyici kuruluşların artık gözünü açtığını ifade ediyor.

Clayton kripto para birimlerinin günümüzde geldiği nokta göz önüne alındığında hem ulusal hem de uluslararası düzenlemelerin yakın zamanda geleceğini düşündüğünü belirtiyor. Clayton’a göre düzenlemeler hem doğrudan kripto para ekosistemine yönelik olacak hem de dolaylı olarak bu varlıkların bankalarda, vergilendirmelerde ve menkul kıymetlerde nasıl işlem göreceğine dair olacak.Total
8
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Binance Coin (BNB) Rekor Kırdı! Yükseliş Devam Edecek Mi?

Sonraki Haber

Ünlü Milyarder Hangi Kripto Para Birimlerine Yatırım Yaptığını Açıkladı

İlgili Haberler