Eski ETH Programcısına 5 Yıl Hapis Cezası!

İlayda Peker

Elde edilen bilgilere göre eski Ethereum programcısı Virgil Griffith, 2019’da Kuzey Kore’deki bir kripto para birimi konferansına yaptığı gezi nedeniyle ABD mahkemesi tarafından 63 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Eski ETH Programcısına 5 Yıl Ceza

12 Nisan’da bir New York mahkemesi, Ethereum geliştirme ekibiyle birlikte çalışan ve eski bir programcı olan Virgil Griffith’i 2019’da Kuzey Kore’ye seyahat ettiği ve ülkedeki bir kripto konferansında konuştuğu için 5 yıl üç ay hapis cezasına çarptırdı

Eylül 2021’de Griffith, gezisi sırasında kritik teknolojik bilgiler sağlayarak Kuzey Kore’ye yönelik uluslararası yaptırımları ihlal etmekten suçlu bulunmuştu. Bu suç için azami ceza çerçevesi 20 yıla kadar hapis olmasına rağmen, mahkeme samimi tavrı nedeniyle cezayı 63 aya indirmek için hafifletici nedenlerin uygulanmasına karar verdi. Ancak Griffith, idari para cezası olarak 100.000 dolar daha ödemek zorunda kalacak.

Durumun Detayları

Nisan 2019’da Virgil Griffith, bir kripto para birimi konferansına katılmak için Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’a bir gezi yaptı. Aynı yılın Kasım ayında, Griffith ABD makamları tarafından tutuklandı ve o zamandan beri yargılanmak üzere tutuklu bulunuyor. Ancak Griffith’in avukatı mahkemede programcının sadece blok zinciri teknolojisinin ilerlemesini yaymak istediği konusunda açıklamalarda bulundu.

Ancak savcılık, programcının Kuzey Kore lideri gibi haki bir takım elbise giydiği ve yüzünün boyandığı, “Daha fazla yaptırım yok” yazılı bir tabelanın önünde durduğu birçok kanıt sundu. Dolayısıyla mahkemeye göre amaç, Kuzey Kore’nin yaptırımları atlatmak için kripto para birimini kullanmasına yardımcı olmak.

Öte yandan kripto para birimleri giderek Kuzey Kore rejiminin daha fazla döviz kazanmak için kullandığı bir araç haline geliyor. Chainalysis istatistiklerine göre, Ocak 2022’de Kuzey Koreli bilgisayar korsanları 2021 ve 2020’ye kıyasla %40’lık bir artışla çeşitli kaynaklardan 400 milyon dolarlık kripto çaldı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum Fiyatı: ETH’da Önemli Destek ve Dirençler

Sonraki Haber

Bitcoin ve Kripto Paralar Neden Yükseliyor?

İlgili Haberler