Eski Bitcoin Eleştirmeni BTC’ye Övgüler Yağdırdı

İlayda Peker

2 Kasım’da Rosenberg Research’ün web yayın serisinde yer alan yatırım yönetimi şirketi DoubleLine’ın CEO’su Jeffrey Gundlach, Bitcoin için övgüde bulundu. Daha önce Bitcoin’e karşı eleştirileri ile tanınmış biri olan Gundlach, Bitcoin’in (BTC) Altın’la birlikte geleneksel para birimi enflasyonuna karşı önerilen bir koruma olduğunu dile getirdi.

Altın, Geleneksel Paralar ve Bitcoin

Gayri resmi olarak “Bond Kralı” olarak bilinen Gundlach aslında Bitcoin’ ile ilgili daha önce de açıklamalar yapmıştı. Ancak ünlü isim BTC’yi eleştirmiş ve yatırım yapmayacağını dile getirmişti.

Bitcoin’in “hack’lenemez” olduğuna inanmadığını dile getiren Gundlach, geçen ay Business Insider ile yaptığı bir röportajda Bitcoin’i bir “yalan” olarak nitelendirmişti. O dönemde yaptığı açıklamalarda milyarder isim, “Bitcoin’e inanmıyorum. Bunun bir yalan olduğunu düşünüyorum. Bence çok izlenebilir ve takip edilebilir. Anonim olduğunu sanmıyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Gundlach yaptığı son açıklamalarda, “Bitcoin’den nefret etmediğini” ısrarlı bir şekilde dile getirdi. Milyarder yaptığı açıklamalarda, insanların enflasyondan korunmak için bir şeye sahip olmaları gerektiğini söyleyerek, Altın ve Bitcoin’in çok iyi olasılıklar olduğunu dile getirdi.

Bu açıklamalara bakıldığında Gundlach Bitcoin’e karşı duruşunu değiştirmiş gibi görünüyor ve hatta yatırımcılara BTC yatırımı tavsiyesi veriyor. Buna ek olarak Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Seçimleri doğrultusunda altın yatırımcıları ve analistleri değerli metalin artmasını bekliyor.

Gerçek Veriler

Son zamanlarda elde edilen veriler, Bitcoin’in Altın ve diğer makro varlıklara karşı getirilerinin kapsamını gösteriyor. On-chain analiz kaynağı Skew’in yılbaşından bu yana elde edilen verilerden derlediği bilgilere göre Bitcoin 2020 yılbaşından bu yana %88, Altın %24 ve S&P 500 %2’nin biraz üzerinde artış gösterdi.

Öte yandan koronavirüs sebebiyle yoğunlaşan ekonomik kilitlenmelerin ve buna bağlı olarak azalan ekonomik faaliyetlerin karşısında Bitcoin’in daha da yükselmesi bekleniyor. Bazı isimler önümüzdeki 3 ay içinde BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 doları geçeceğini ifade ederken bazı isimler BTC’nin yolunu çoktan Altın ve hisse senetlerinden ayırdığını dile getiriyor.

Bunlara ek olarak PayPal’ın kripto para hamlesi gibi gelişmelerin de Bitocin fiyatını desteklediği ifade ediliyor ve Mayıs ayında gerçekleşen madencilik ödülü yarılanmasının artık etkilerini göstermesi bekleniyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Tüm ABD’nin PayPal’ın Kripto Hizmetinden Faydalanmasına Çok Az Kaldı!

Sonraki Haber

Yatırımcılar Hazırlıklı Olsun Bitcoin’de (BTC) %30’luk Düşüş Yaşanabilir

İlgili Haberler