Enflasyon, Bitcoin ve Ukrayna: Kripto Yardımları Büyüyor!

İlayda Peker

Son zamanlarda dünyanın gündeminde tek bir konu var: Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmış olması. Microstrategy CEO’su Michael Saylor da savaşların enflasyon yarattığına ve ticareti felce uğrattığına dikkat çekiyor. Saylor’a göre bu, söz konusu enflasyona karşı korunmaya bir alternatif olarak hizmet ettiği için Bitcoin’i (BTC) çekici kılıyor.

Enflasyondan Korunma ve Bitcoin

Saylor konuyla ilgili yaptığı açıklamalarında, “Savaş enflasyon yaratıyor, ticareti yaralıyor ve Bitcoin’i çekici kılıyor” sözlerini kullandı.

Alternatif olarak Bitcoin’in kullanilececeğini bazı örneklerine şahit olduk. Örneğin, iki Danimarkalı muhabirin Ukrayna’dan kullandıkları bir aracı satın almak için BTC kullandığı ortaya çıktı. Muhabirler Stefan Weichert ve Emil Filtenborg, Dnipro’daki ATM’ler artık çalışmadığından Bitcoin (BTC) kullanmak zorunda kaldı. Yapılan açıklamalara göre muhabirler, 0.059 Bitcoin karşılığında bir Mazda 3 satın aldı.

Muhabirler konuyla ilgili olarak yaptıkları açıklamalarda, “Birçok insanın para çekmek için şehirde dolaştığını görebilirsiniz. ATM’ler kapalı. Günü yolculuk için yakıt ve yedek parça almakla geçirdik. Ama parça bulmak çok zordu. Artık benzin bidonları kalmadı.” sözlerini kullandı.

Bitcoin Önemli Hale Geldi

Ukrayna’ya yardım açısından kripto topluluğu, Rusya ülkeyi işgal ettiğinden beri 4 milyon doların üzerinde dijital varlık bağışladı. Bu miktar, 3 milyon dolar değerinde tek bir Bitcoin bağışını da içeriyor. Bağışlar, çatışmadan etkilenenlere yardım etmek için ellerinden geleni yapan STK’lara ve gönüllü gruplara yönlendirildi.

Ayrıca bugün erken saatlerde, Crypto com’un CEO’su Kris Marszalek, şirketin 1 milyon dolarlık bağışta bulunduğunu duyurdu. Ayrıca kripto topluluğunu insani çabaları desteklemek için ellerinden geleni yapmaya çağırdı.

Cuma günü erken saatlerde FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ise kripto borsasının platformdaki her Ukraynalıya 25 dolar hediye ettiğini duyurdu.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Pantera Capital Önümüzdeki Haftalarda Ralli Bekliyor: İşte Nedenleri!

Sonraki Haber

Ethereum (ETH) Önemli Bir Kilometre Taşını Geride Bırakıyor!

İlgili Haberler