Endişeye Gerek Yok: Tesla’nın BTC Satışına Uzman Yorumları

İlayda Peker

Kripto endüstrisi uzmanları, Tesla‘nın Bitcoin (BTC) varlıklarının %75’ini satma kararının kötüye işaret olmadığını ifade ediyor ve bunun şirketler için ekonomik yavaşlamalar sırasında nakit akışını iyileştirmenin oldukça tipik bir stratejisi olduğunu söylüyor.

Tesla’nın BTC Satışı

Çarşamba günü, elektrikli araç üreticisi, Bitcoin varlıklarının %75’ini ikinci çeyrekte sattığını ve bilançosuna 936 milyon dolar itibari para eklediğini açıkladı. Bir konferans görüşmesi sırasında Tesla CEO’su Elon Musk, satışın “Bitcoin hakkında bir karar olarak alınmaması gerektiğini” belirtti ve hareketin Çin’de devam eden COVID-19 kilitlenmeleri göz önüne alındığında likidite endişelerinden kaynaklandığını açıkladı:

“Bitcoin varlıklarımızın bir kısmını satmamızın nedeni, Çin’deki Covid kilitlenmelerinin ne zaman hafifleyeceğinden emin olamamamızdı. Bu nedenle nakit pozisyonumuzu en üst düzeye çıkarmak bizim için önemliydi. Gelecekte Bitcoin varlıklarımızı artırmaya kesinlikle açığız ”

Bu açıklamalar sonrasında BTC fiyatı 22.600 dolarlık seviyelere kadar gerilese de düşüşün daha fazla derinleşmediği görülüyor.

Uzmanlar Ne Düşünüyor?

Singapur merkezli dijital varlık yöneticisi IDEG’in baş yatırım yetkilisi Markus Thielen, Cointelegraph’a yaptığı açıklamalarda, Tesla’nın Bitcoin’lerini büyük olasılıkla temel işlerinde bir oyalama oalrak görüldüğü için sattığını dile getirdi. Bu noktada Thielen, “Bitcoin stabilize olduğunda Tesla Bitcoin almaya devam ederse şaşırmam, aksi takdirde hepsini satarlardı.” ifadelerini kullandı.

Karşılaştırma sitesi Finder’ın hisse yatırımı uzmanı Kylie Purcell ise elektrikli otomobil üreticisinin nakit para birimlerinde sermaye artırma kararında yalnız olmadığını açıkladı. Purcell, “Dünya ekonomik bir yavaşlamaya ve muhtemelen bir durgunluğa girerken, yatırımcıların ve şirketlerin sermayeyi daha volatil varlıklardan fiat para birimine taşıması alışılmadık bir durum değil” sözlerini kullandı. Ayrıca, duyurunun ardından Bitcoin fiyatı düşerken, şimdiden toparlanma belirtileri olduğunu da sözlerine ekledi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Coinbase’den Önemli Açıklama: Likidite Sıkışıklığımız Yok!

Sonraki Haber

SEC, 9 Altcoin İçin Menkul Kıymet Açıklaması Yaptı! XRP Gibi Mi Olacaklar?

İlgili Haberler