Elon Musk’tan Yapay Zeka Yorumları!

Bitcoin Haber

Bir bilgisayar korsanlığı kolektifi, internet bağlantısı olmadan bile bir ev bilgisayarına kurulup çalıştırılabilen “ChatGPT benzeri” bir kişisel yapay zeka (AI) ortaya çıkardı.

Yeni yapay zeka aracı, OpenAI’nin ilk yatırımcılarından Elon Musk’ın yapay zeka gelişiminin bizi geri dönüşü olmayan teknolojik bir noktaya yaklaştırdığı uyarısıyla birlikte ortaya çıktı.

Yapay Zeka

Teknoloji blogu Multiplex’in kurucusu Brian Roemmele, 11 Nisan’da kişisel YZ “GPT4All “un nasıl kurulacağına dair ayrıntılı bir rehber yazdı ve bunu kişisel YZ için bir “ilk PC” anı olarak nitelendirdi.

Yapay zeka geliştirme firması Nomic AI programcıları tarafından geliştirilen GPT4All’un dört günde sadece 1.300 dolar maliyetle geliştirildiği ve sadece 4 GB alan gerektirdiği bildirildi.

Roemmele, yapay zeka firması OpenAI’nin ChatGPT-4’ü kadar güçlü olmadığı konusunda uyardı, kendisi de selefi ChatGPT-3.5’e göre büyük bir gelişme kaydetti, ancak yine de kendi başına güçlü bir araç olduğunu belirtti:

Sınırlamalar var mı? Elbette var. Bu ChatGPT 4 değil ve bazı şeyleri doğru şekilde ele almayacaktır. Ancak, şimdiye kadar piyasaya sürülen en güçlü Kişisel Yapay Zeka sistemlerinden biri.

Tesla ve Twitter CEO’su Elon Musk, yapay zeka gelişimini şiddetle eleştiriyor ve 22 Mart’ta Amerika Birleşik Devletleri düşünce kuruluşu Future of Life Institute tarafından yayınlanan ve tüm yapay zeka şirketlerine güçlü yapay zeka sistemlerinin eğitimini “derhal durdurma” çağrısında bulunan bir mektubu imzaladı.

Mektupta “insan-rekabetçi zekanın toplum ve insanlık için derin riskler oluşturabileceği” uyarısında bulunulmuş, Musk da 12 Nisan’da attığı bir tweet’te “Tekillik yakın” diye şaka yapmıştı.

Tekillik Olgusu

Tekillik, teknolojik büyümenin kontrol edilemez ve geri döndürülemez hale geldiği, muhtemelen kendi kendini geliştiren bir sentetik zekanın da yardımıyla, zaman içinde varsayımsal bir noktaya işaret ediyor.

Bazıları teknolojik tekilliği olumlu bir gelişme olarak görürken, diğerleri bunun felaket olabileceğine ve popüler Terminatör bilimkurgu serisinde tasvir edilene benzer distopik bir geleceğe yol açabileceğine inanıyor.

Roemmele YZ konusunda farklı bir bakış açısına sahip ve rehberinde bunun daha uygun bir şekilde IA ya da “Intelligence Amplification” olarak adlandırıldığını savunuyor ve bir duraklama için yapılan baskıya yanıt olarak insanların “bir taraf seçmelerini” öneriyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

FTX İflasından Beri Solana Ne Kadar Düştü?

Sonraki Haber

Popüler Analist, Cardano Fiyatını Yorumları: Boğa Gelecek Mi?

İlgili Haberler