Elon Musk’ın İsmi Yine Kripto Dolandırıcılığına Karıştı!

İlayda Peker

Ünlü ve popüler kişilerin adları kullanılarak kripto para dolandırıcılığı yapan kötü niyetli kişilerle daha önce karşılaştık. Bu kişiler sosyal medya kanalları aracılığı ile ünlü isimlerin kimliklerini kullanarak kendilerine kripto para gönderilmesini talep ediyor ve karşılığında iki katını ya da daha fazlasını kazanacaklarını dile getiriyor.

Her ne kadar bu gibi durumlara inanan kişi sayısı günden güne azalsa da hala umutlanan insanlar var gibi görünüyor.

Bu Sefer Kullanılan İsim: Elon Musk

1 Mart’ta, birileri Elon Musk’ın adını ve Tesla şirketinin adını kullanarak yeni bir dolandırıcılık girişimine imza attılar. Bir scam adresi olduğu doğrulanan ve https://elon2x.com/tesla.htm ile ilişkili olan 1EMuskYdgB3BtwxpEP46txN5EAN8KnA7dE cüzdan adresine çok sayıda gönderim yapıldığı ortaya çıktı.

Her zaman olduğu gibi kötü niyetli kişiler bu adrese 0,1 ve 10 BTC aralığında gönderilen her miktarın iki katının geri gönderileceğini iddia ediyordu. 1 Mart’ta ise bu adrese 5 BTC gönderildi. Her ne kadar şu anda bunun dolandırıcılık girişimi ile bağlantılı olup olmadığı net olmasa da 5 BTC günümüzde yaklaşık olarak 245.000 dolar yapıyor.

İnsanlar Neden Bunlara İnanıyor?

Aslında kripto para birimlerinde ve kripto para projelerinde gerçekten airdrop’lar yoluyla hediye token gönderimi ya da projeye destek olunduğu için hediye token gönderimleri oluyor. Ancak hiçbir proje iki kat, üç kat gibi bir vaatte bulunmadığı gibi Bitcoin gönderimi de talep etmiyor.

Bunların yanında Elon Musk gibi popüler isimlerin airdrop düzenlediği ya da para talep ettikleri neredeyse hiç görülmedi. Bu sebeple, bu tarz girişimlere karşı temkinli olmakta ve güven duyulmayan hiçbir projeye herhangi bir BTC ya da kripto göndermemekte fayda var.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

PayPal, Kripto Para Depolama Firması Curv’u Satın Aldı

Sonraki Haber

Kriptolarda Karışık Sinyaller: Milyonerlerin İlgisi Artıyor, Hükümetler Uyarıyor!

İlgili Haberler