Elon Musk Twitter’ı Satın Aldı: Olayın Detayları!

İlayda Peker

Tesla ve SpaceX’in milyarder sahibi ve CEO’su Elon Musk, Twitter’ı satın alma sürecini tamamladı. Anlaşmanın Cuma günü tamamlanacağı söylentilerinden sonra Musk bir lavabo ile Twitter binasında görüntülenmişti.

Twitter’ın Yeni Sahibi: Elon Musk

Şirket sahibi olarak Musk’ın yaptığı ilk işlerden biri de yöneticileri işten çıkarmaktı. Elon Musk’ın şirketin kafeteryasının ortasındaki bir toplantıda görüldüğü 27 Ekim öğleden sonra çalışanlar fotoğraf paylaştı. CNBC ve Washington Post daha sonra milyarderin tesise şirketin sahibi olarak “kendini takdim ettiğini” bildirdi.

Bunlara ek olarak CEO Parag Agrawal ve CFO Ned Segal şirketin San Francisco’daki merkezinden ayrıldı. Donald Trump’ın hesabını kapatma kararı alan hukuk politikası başkanı Vijaya Gadde de görevden alındı.

Öte yandan milyarderin 44 milyar dolarlık mikroblog sitesini satın almasını tamamlamak için 28 Ekim’e kadar zamanı vardı ayrıca şirketin satın alımını tamamlamak için uzun bir mahkeme savaşıyla da karşı karşıya kaldı.

Musk, Çalışanlar İle Görüştü

CNBC’ye göre, tüm çalışanlar Elon Musk konusunda “heyecanlı” görünmüyor. Çünkü sızdırılan bir raporda Musk’ın çalışanların %75’ini işten çıkarma planları olduğu ifade edilmişti. Çalışanlar ise yeni yönetimden adil muamele talep eden bir mektup hazırladı.

Musk ise Twitter’ı satın alması ile ilgili yaptığı açıklamalarda, “Twitter’ı almamın nedeni, geniş bir inanç yelpazesini şiddete başvurmadan sağlıklı bir şekilde tartışabileceğiniz ortak bir dijital kamusal alana sahip olmanın medeniyetin geleceği için önemli olmasıdır. Şu anda sosyal medyanın daha fazla nefret üreten ve toplumumuzu bölen aşırı sağ ve aşırı sol yankı odalarına ayrılması konusunda büyük bir tehlike var.” sözlerini kullandı.

Bu haftanın başlarında, satın almanın bir işareti, Morgan Stanley, Bank of America ve Barclays gibi bankalarla yapılan bir telefon görüşmesiydi. Her banka Musk’ın satın alınması için 2,5 milyar dolarlık kredi sözü verdi. Toplamda, Musk’ın yedi bankacılık ortağı yaklaşık 13 milyar dolar taahhüt etti. Binance, satın almada bir başka yatırımcı ve 500 milyon dolar taahhüt ediyor. Musk’ı destekleyen diğer yatırımcılar arasında Katar Yatırım Otoritesi ve risk sermayesi şirketi Sequoia Capital yer alıyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kriptolarda Yeşil Tablo: BTC ve Altcoin’lerde Son Durum!

Sonraki Haber

Ripple’a Büyük Dernekten Destek Geldi!

İlgili Haberler