Elon Musk, Twitter ve Dogecoin Olayında Son Gelişme!

İlayda Peker

Beklenmedik bir u dönüşü ile Tesla CEO’su ve milyarder Elon Musk, 44 milyar dolarlık Twitter, satın alma işlemini tamamlamaya hazır görünüyor. Musk’ın avukatları tarafından Pazartesi günü duruşmayı denetleyen Delaware Chancery Mahkemesi’ne sunulan bildirime göre, Musk “25 Nisan 2022 Birleşme Anlaşmasında öngörülen işlemin kapatılmasına” hazır.

Musk ve Twitter

Musk, Twitter‘ın spam botları, sahte hesaplar ve işletmenin finansal sağlığı konusundaki şeffaflık eksikliğini öne sürerek anlaşmadan çekilmeye çalışıyordu ve son hamle 17 Ekim’de meseleyi çözmek için gerçekleşecek olan mahkemeden hemen önce geldi.

Musk’ın teklif ettiği anlaşma, “aksiyonun derhal durdurulması”, davanın ertelenmesi ve finansmanın alınmasını beklemesi şartıyla geliyor. Twitter ise 4 Ekim’deki bir gönderisinde, işlemi hisse başına 54.20 dolardan kapatmayı planladıklarını açıklayarak, anlaşmanın şartlarını kabul etmeye hazır görünüyor.

Yaklaşan mahkeme tarihinin Musk’ın fikrini değiştirip değiştirmediği belirsiz, ancak Tesla ve SpaceX’in kurucusu, platform için şimdiden planlar yapıyor. Musk yaptığı bir paylaşımda, “Twitter muhtemelen X’i 3 ila 5 yıl hızlandırıyor ama yanılıyor olabilirim.” sözlerini kullandı. X projesinin ne olduğu bilinmiyor ancak bu durum, Musk’ın planlar üzerinde çalıştığını gösteriyor.

Dogecoin ve Musk

Musk’ın telefon kayıtlarının bir dökümüne göre Twitter kullanıcılarının tweet veya retweet için 0.1 Dogecoin (DOGE) ödemesini sağlayarak spam botlarla mücadele etmek için blok zinciri teknolojisine yöneldi.

Bu noktada, “Mesajınızı zincire kaydetmek için küçük bir miktar ödemeniz gerekiyor, bu da spam ve botların büyük çoğunluğunu ortadan kaldıracak. Konuşma özgürlüğü garanti ediliyor” sözleri kullanıldı.

Bunlara ek olarak Musk, blockchain tabanlı Twitter’ın şu anda mümkün olmayabileceğini de ifade ediyor.

Musk’ın sosyal medya platformunun yeni sahibi olabileceği haberi Twitter camiasından karışık bir tepkiyle karşılandı. Twitter’da Shibetoshi Nakamoto olarak da bilinen Dogecoin yaratıcısı Bill Markus, “Elon musk Twitter’ı daha iyi hale getirirse, Twitter daha iyi olur. Eğer Elon Musk twitter’ı mahvederse, insanların twitter’da söylediği aptalca şeyleri artık duymak zorunda kalmayız” sözlerini kullandı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Paralarda Yükseliş: Artış Hamlesi Kalıcı Olabilir Mi?

Sonraki Haber

Grayscale Bitcoin Fonu, Spot Fiyatın Yüzde 36 Altında!

İlgili Haberler