Elon Musk: “Lightning Şu Anda Bitcoin (BTC) İçin Gerekli”

İlayda Peker

Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, Bitcoin ölçeklendirme tartışmasının derinliklerine indi ve bazı iddialarda bulundu.

Lightning Network ve Bitcoin

Popüler isim, hızla artan bant genişliği ve bilgi işlem gücü nedeniyle tek bir katmanın gelecekteki tüm işlemleri gerçekleştirebileceğini iddia ediyor, ancak bir Katman 2 protokolü olan Lightning’in şimdilik hala gerekli olduğunu kabul ediyor.

Musk konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Katman sayısı, öngörülen bant genişliğine ve hesaplamaya bağlıdır, her ikisi de hızla yükselir; bu, tek katmanlı ağın gelecekte tüm insan işlemlerini taşıyabileceği anlamına gelir.” sözlerini kullanıyor.

Daha önce de bilindiği gibi Musk, kısa bir süre önce bir şaka coin’i olan Dogecoin’in (DOGE) Bitcoin’e karşı kazanmasını sağlayacak Dogecoin için ölçeklendirme çözümünü sunmuştu.

Bazıları Musk’ın yaptığı açıklamaları Bitcoin Cash gibi hard forkler için bir onay olarak yorumlamakta hızlı davranırken, bazı isimler de işlemler zincir üzerinde çözülmediği için Lightning kullanımına karşı çıkıyor.

Bitcoin Ölçeklenmesi

Bitcoin‘in blok boyutunu artırmak, kripto para biriminin ölçeklenebilirliğini önemli ölçüde artırır ancak aynı zamanda daha fazla merkezileştirmeye de yol açar. Çünkü full node’lar ortalama bir kişi için çalışmak için çok pahalı olacaktır.

Lightning Labs CEO’su Elizabeth Stark, daha yüksek katmanların, temel katman üzerinde karmaşık durumlar oluşturmaya izin verdiğini iddia ediyor ve şu sözleri kullanıyor:

Katmanlı mimariler mantıklı. Temel katmanda çok fazla karmaşıklık istemezsiniz ve her türlü şeyi daha yüksek katmanlarda inşa edebilirsiniz.

Bunlara ek olarak Bitcoin ve kripto para birimlerinde yaşanan son düşüş sonrasında toparlanmanın başladığını ifade etmek gerekiyor. Lider kripto para birimi 30.000 dolara kadar geriledikten sonra yeniden 40.000 dolarlık önemli seviyenin üzerinde işlem görüyor.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Büyük Geri Çekilmenin Ardından Korku ve Açgözlülük Endeksinde Son Durum

Sonraki Haber

Popüler İsim Açıkladı: Bitcoin’de (BTC) Boğa Koşusu Bitti Mi? 

İlgili Haberler