BTC Fiyatı Şubat’tan Sonra En Düşük Seviyeleri Gördü: Bitcoin Neden Düştü? 

İlayda Peker

Bitcoin’de (BTC), bir hafta önce başlayan büyük satış dalgası devam ederek Çarşamba günü keskin bir düşüş gösterdi. CoinDesk verilerine göre, dijital para birimi %13’ün üzerinde düştü ve 38.600 dolara kadar geriledi. Bitcoin’in bu düşüşü 9 Şubat’tan bu yana en dip seviyenin görülmesine sebep oldu.

Bitcoin Neden Düştü

Özellikle son zamanlarda yaşanan olumsuz olaylar Bitcoin’in düşüş hızını arttırmış gibi görünüyor. 12 Mayıs’ta Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla, Bitcoin’in çevreye zarar verdiğini öne sürerek artık BTC ile ödemeleri kabul etmeyeceklerini açıkladı. Bu açıklamanın ardından Bitcoin ile birlikte tüm kripto para birimlerinde düşüşler görüldü ve bir günde tüm kripto para piyasas değeri 300 milyar dolar değer kaybetti.

Öte yandan Bitcoin ödemesini askıya alma duyurusu, Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını ve ürünleri karşılığında Bitcoin kabul etmeye başlayacağını açıklamasından sadece üç ay sonra geldi.

Ardından Salı günü, üç Çinli bankacılık ve ödeme endüstrisi kuruluşu, finansal kurumları, kripto para birimi için geleneksel para birimi işlemleri veya takası da dahil olmak üzere kripto para ile ilgili işler yapmamaları konusunda uyaran bir bildiri yayınladı.

Aslında Çin’in dijital para birimleri konusundaki katı çizgisi yeni değil. 2017’de yetkililer, yerel kripto para birimi borsalarını kapattı ve bu alandaki şirketlerin yeni dijital token’lar piyasaya sürerek para kazanmaları için bir yol olan ICO’ları yasakladı.

Bitcoin Hala Güçlü

Yaşanan son büyük düşüşe rağmen Bitcoin hala 2021 başına ve son 1 yıla kıyasla oldukça güçlü. Elde edilen verilere göre Bitcoin mevcut fiyatları ile 2021 yılı başından %40 ve 1 yıl önceki fiyatından %320 daha yüksek değerde işlem görüyor.

Buna ek olarak önemli uzman isimler BTC’de yaşanan bu geri çekilmelerin oldukça normal olduğunu ve paniğe gerek olmadığını da ifade ediyor. Örneğin; kripto para borsası Luno’da iş geliştirme başkanı Vijay Ayyar, Bitcoin boğa piyasalarında %30 ila %40 geri çekilmenin “normal” olduğunu söyledi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Piyasa İkiye Bölündü: Bitcoin Düşüşü Devam Edecek Mi?

Sonraki Haber

Büyük Düşüş Esnasında Ethereum (ETH) Balinaları Satış Yaptı Mı?

İlgili Haberler