Elon Musk: DOGE, Bitcoin’den Daha İşlevsel

İlayda Peker

Her ne kadar Dogecoin başlangıçta bir meme coin olarak piyasaya sürülmüş olsa da Elon Musk’ın DOGE ile ilgili açıklamaları ve kripto para birimini ciddiye alması DOGE’yi bambaşka bir boyuta taşıdı.

“DOGE, BTC’den Daha İyi”

Dünyanın en zengin adamı ve Tesla CEO’su Elon Musk, Full Send Podcast’te yakın zamanda yapılan bir röportajda, Dogecoin blok zincirinin Bitcoin’den çok daha büyük bir işlem kapasitesine sahip olduğunu dile getirdi. Ayrıca Musk, DOGE’nin şu anda yalnızca Tesla ve SpaceX’te bir şeyler satın almak için değil, Las Vegas’ta metro taşımacılığı hizmetleri sunan The Boring Company gibi diğer büyük şirketlerde bir ödeme aracı olarak kullanılabileceğini belirtti.

Buna ek olarak Musk, Dogecoin işlemlerinin 60 saniyede tamamlandığını, Bitcoin işlemlerinin tamamlanmasının ise yaklaşık 10 dakika sürdüğünü açıkladı. Musk için bu, meme coin’in daha iyi bir ödeme sistemi olarak kabul edilmesi için yeterli.

Musk konuyla ilgili olarak, “Açıkçası Doge’yi destekliyorum çünkü bence Doge’nin memleri ve köpekleri var, bir mizah anlayışı var ve kendilerini fazla ciddiye almıyorlar. Doge’un şaka para birimi gibi olacak şekilde tasarlanmış olmasına rağmen, Doge’nin gerçek toplam işlem hacminin, Bitcoin’den çok daha yüksek olduğunu düşünüyorum” sözlerini kullandı.

Enflasyon Konusu

Buna ek olarak Musk’a göre DOGE’nin  yıllık 5 milyar token yaratılmasına izin veren enflasyon faktörü uzun vadede sınırlı arza sahip olan Bitcoin’den çok daha işlevsel bir kullanım durumuna sahip olmasını ortaya çıkarabilir. Musk bununla alakalı olarak, “Her yıl yaratılan beş milyar dolar olduğu gerçeği, onu işlemsel bir para birimi olarak kullanmak için gerçekten iyi.” açıklamasını yapıyor.

Yapılan açıklamalara göre deflasyonist sistemlerin dezavantajlarından biri, para biriminin algılanan gerçek değeri zamanla arttıkça birikimi teşvik etmesi. 2013 yılında San Diego Üniversitesi ve George Mason Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmalara göre, 2018’den bu yana madenciliği yapılan tüm Bitcoin’lerin %60’ından fazlasının hareket etmediği gözlendi.


Total
19
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Popüler Analistten BTC, APE ve 2 Altcoin’le İlgili Önemli Açıklamalar

Sonraki Haber

Ethereum Merge Bu Altconi Tehdit Ediyor! Projeden Resmi Açıklama!

İlgili Haberler