Dogecoin’e Musk Dopingi: DOGE’de Son Durum

İlayda Peker

Kripto piyasasının en popüler meme token’larından biri olan Dogecoin, bir geri çekilme öncesinde gözle görülür artış yaşadı. Bu artış hamlesi ise Tesla CEO’su Elon Musk’ın Salı günü Doha’daki Katar Ekonomik Forumu’nda kripto para birimine verdiği desteği tekrarlaması ile geldi.

Dogecoin Fiyatı

Musk, forum sırasında Bloomberg News Genel Yayın Yönetmeni John Micklethwait ile yaptığı röportajda şunları söyledi:

“Beni Dogecoin satın almaya ve desteklemeye teşvik eden ve çok zengin olmayan birçok insan tanıyorum. O insanlara cevap veriyorum.”

Öte yandan kripto para 2013’te bir şaka olarak başladı, ancak kararlı bir topluluk ve yaratıcı memler sayesinde hızla büyük bir kripto para birimine dönüştü. Dogecoin, diğer kriptoların aksine oluşturulabilecek DOGE birimlerinin sayısında herhangi bir kısıtlama olmadığı için devalüasyona açık bir varlık olarak tanımlanıyor.

Bunun yanında 2017 yılında Dogecoin fiyatı 0.0003 dolardı. 1 Haziran 2022’ye kadar fiyatı yaklaşık %40.000 artarak 0.10 dolara yükseldi. Coingecko verilerine göre, DOGE şu anda  yazının yayına hazırlandığı an itibari ile nispeten stabil fiyat hareketi ile 0,062 dolardan işlem görüyor.

Musk ayrıca çalışanlarından kripto paranın tanıtımını yapmasını istediğini de belirtti. Milyarder, “Beni Dogecoin’i desteklemeye çağırdılar ve ben de bunu yapıyorum” sözlerini kullandı.

Elon Musk ve Dogecoin

Dogecoin, Musk’ın bu konudaki yorumlarına yanıt olarak sıklıkla volatil fiyat hareketleri yaşıyor. Pazartesi günü, CEO’nun büyük bir kripto para satışı karşısında meme tokenini tanıtmaya ve satın almaya devam edeceğini açıklamasının ardından, 24 saatlik bir süre içinde rekora yakın düşük seviyelerden yüzde 8,5 yükseldi.

Öte yandan Musk kısa süre önce Dogecoin’in Bitcoin ile rekabet edebileceğini ve ödemeler için kullanılabileceğini belirtti. Tesla, Ocak ayında bazı ürünler için Dogecoin ödemelerini kabul etmeye başlayacağını ve daha fazlasının “yıl sonuna kadar” eklenebileceğini ima etti.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Shiba Fiyatı: SHIB’de Yükseliş Sonrasında Son Durum

Sonraki Haber

Tether’den Yeni Stablecoin Hamlesi

İlgili Haberler