“El Salvador’un Bitcoin Hamlesinin Olumsuz Etkileri Anında Görüldü”

İlayda Peker

El Salvador’un Bitcoin’i yasal varlık olarak tanıması büyük eleştiriler almaya devam ediyor. Son olarak S&P Global, ülkenin Bitcoin’i yasal varlık olarak tanıma kararının potansiyel risklerinin faydalarından çok daha fazla olduğunu dile getirdi.

Potansiyel Riskler

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Perşembe günü yayınlanan bir Reuters makalesine göre El Salvador‘un Bitcoin‘i yasal varlık olarak kabul etme kararının “anında olumsuz etkileri” olduğunu söyledi.

S&P, Bitcoin’in benimsenmesinin El Salvador’u Uluslararası Para Fonu destek programına katılmaktan caydırabileceğini, finansal zayıflıkları artırabileceğini ve borç para aradıklarında para birimi uyumsuzlukları yaratarak bankaları olumsuz etkileyebileceğini dile getirdi.

Reuters’e göre S&P, El Salvador’un Bitcoin benimsemesi ile ilgili yaptığı açıklamalarda, risklerin, faydalardan çok daha fazla olduğunu dile getirdi ve “Kredi için anında olumsuz etkiler oluştu” sözlerini kullandı.

El Salvador’un Kredi Notu

Kuruluş, El Salvador’a B- notunu verdi ve “durağan” bir görünüm olduğunu dile getirdi.

Öte yandan Temmuz ayında derecelendirme kuruluşu Moody’s, El Salvador’un uzun vadeli, yabancı para birimi ihraççısı ve üst düzey teminatsız notlarını B3’ten Caa1’e düşürdü ve kısmen hükümetin Bitcoin yasasını geçirmesi nedeniyle ülke ekonomisine olumsuz bir bakış açısı sunduğu görüldü.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Shiba Inu (SHIB), Coinbase Listelemesi İle Yukarı Sıçradı

Sonraki Haber

Birleşik Krallık Müşterileri PayPal İle Kripto Paralara Erişebilecek

İlgili Haberler