El Salvadorluların Bitcoin Benimsemesine Farklı Bir Bakış Açısı

İlayda Peker

Yatırımcı ve blog yazarı Kevin Rooke, El Salvador‘un Bitcoin’i benimsemesine farklı bir yaklaşımla bakmak istediğini dile getirdi ve farklı metriklere odaklandı. Rooke konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda, “El Salvador’daki insanların Bitcoin ile nasıl etkileşime girdiğine dair daha derin bir anlayışla yaklaşmak istedim, bu yüzden başka başarı ölçütleri aramaya başladım.” sözlerini kullanıyor.

Chivo Ekosistemi Hızla Büyüyor

Rooke, Chivo cüzdanının benimsenmesini ölçmek için Başkan Bukele tarafından sağlanan resmi bilgileri kullanıyor. Bu noktada yapılan açıklamalara göre El Salvador işlemler için Lightning node’larını kullanıyor. Bunun nedenini Rooke, “Bitcoin Lightning Network’teki diğer tüm katılımcılar gibi Chivo da bir Lightning node’u çalıştırıyor. Chivo bir emanet cüzdanı olduğundan, Chivo kullanıcılarının diğer Lightning cüzdanlarına ve diğer Lightning cüzdanlarından gönderdiği tüm Lightning ödemeleri, likiditeyi Chivo’nun node’u aracılığı ile gerçekleşiyor.” şeklinde açıklıyor.

Peki bu durum Chivo ekosistemi ile ilgili hangi gerçekleri ortaya çıkardı?

  • Şu anda, Chivo’nun node’unda 12.7 BTC kamu kapasitesi var.
  • Chivo node’u halka açık Lightnin node’ları arasında 83. sırada bulunuyor.
  • Raporun hazırlandığı sırada Chivo 58 başka kanala bağlı, ancak bu sayı günlük olarak değişiyor.
  • iOS App Store ve Google Play Store’a bakarsak Chivo cüzdan popülerlik listesinin başında yer alıyor ve WhatsApp, TikTok ve Instagram gibi en popüler sosyal medya uygulamalarını da geride bırakıyor.

Tüm bunlara ek olarak Rooke, Chivo’nun sadece iki hafta içinde 1,6 milyondan fazla kullanıcıyı bünyesine kattığını ve dolayısıyla muhtemelen en popüler Lightning Network uygulaması olduğunu da belirtiyor.

El Salvador’da Popüler Olan Diğer Uygulamalar

El Salvador ilk başlarda yaptığı açıklamalar ile Chivo uygulamasını indiren tüm vatandaşlara 30 dolar değerin BTC hediye edeceğini açıklamıştı ve bu uygulama hayata geçmiş durumda. Ancak ülkede kullanılan diğer uygulamalar için bu durum söz konusu değil.

“Bitcoin Tercih Ediliyor”

Rooke konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu sözleri kullandı:

Salvadorlular, ulusal ölçekte bankacılık ve havale uygulamaları yerine Bitcoin uygulamalarını zaten güçlü bir şekilde tercih ediyor.

Rakamlarla ifade etmek gerekirse, ilgili uygulama mağazalarındaki en iyi 20 uygulamanın 9. ve 13. sırasında Bitcoin uygulamaları bulunuyor. Chivo ise bir numarada yer alıyor. Buna ek olarak Rooke’nin bulgularına göre, El Salvador‘daki bankaların ve ödeme işlemcilerinin çoğu, 2-4 yıldız arasında kullanıcı derecelendirmesine sahip. Öte yandan, Bitcoin ile ilgili uygulamalar 3-5 yıldız kullanıcı derecelendirmesine sahip.

Bunlara ek olarak El Salvadorlular eğer istemezlerse Chivo uygulamasını kullanmak zorunda değiller. Dolayısıyla aslında vatandaşların uygulamayı ve Bitcoin’i kullanmak istedikleri düşünülebilir.Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Morgan Stanley Yöneticisinden Bitcoin (BTC) Yorumu

Sonraki Haber

Film Biletlerinden Emlak Alışverişine: Dogecoin Beklenenden Hızlı Mı Büyüyor?

İlgili Haberler