El Salvadorlu İşletmecilerin Bitcoin’i (BTC) Kabul Etmesi Zorunlu Mu?

İlayda Peker

El Salvador Presidential House’un hukuk danışmanı Javier Argueta, yerel medyaya verdiği röportajda, Bitcoin yasası ile ilgili işletmelerin yükümlülüklerini dile getirdi. El Salvador Başkanı’nın hukuk müşaviri, işletmelerin müşterilerden Bitcoin kabul etmekle yükümlü olduğunu, ancak işlem tamamlandıktan sonra BTC mi yoksa ABD doları mı alacaklarını seçebileceklerini belirtti.

El Salvador, Bitcoin ve İşletmeler

Yapılan açıklamalara göre Agueta, işletmelerin Bitcoin alabilmesi için elektronik cüzdana sahip olması gerektiğini vurguladı. Ancak yapılan açıklamalarda, işletmelerin ödeme yapıldıktan sonra varlığı Bitcoin’de mi yoksa dolara mı tutacaklarının tamamen tercihe bağlı olduğunu dile getirdi. Dolayısıyla hukuk danışmanına göre işletmenin BTC kabul edip etmemesi gönüllülük esasına bağlı.

Yetkili, BTC’yi kabul etmeyi reddeden işletmelerin yerel düzenlemeleri ihlal edecek şekilde faaliyet göstereceklerini de sözlerine ekledi. ElSalvador.com’un haberinde konuyla ilgili “Argueta’ya göre tüm işletmeler işlemi Bitcoin ile yapmakla yükümlüdür ve ne kanunda ne de yönetmeliklerde açıkça belirtilmemesine rağmen, işletme bunu kabul etmezse, Tüketicinin Korunması Kanunu’na aykırı hareket etmiş olur.” ifadeleri yer alıyor.

Chivo Cüzdan

Hükümetin Chivo cüzdanı, kullanıcıların hem BTC hem de ABD doları cinsinden transferleri işlemesine olanak tanır. Cüzdan, Meksikalı kripto borsası Bitso ile ortaklaşa sürdürülüyor. Böylece Kaliforniya merkezli kripto dostu banka Silvergate ile USD cinsinden işlemlerin kolaylaştırıldığı ifade ediliyor.

Uygulama ayrıca işletmelerin aldıkları Bitcoin’i otomatik olarak dolara çevirmelerine de olanak tanır. Açıklama, yerel işletmelerin, Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kabul etmesinin “zorunlu” olduğunu belirten Bitcoin Yasasında yer alan duruma karşı çıkmaları ve özel sektör temsilcilerinin mevzuatın yeniden yazılması için baskı yapmasıyla ortaya çıkıyor.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Fiyatında Bundan Sonra Önemli Seviyeler Nereler?

Sonraki Haber

Yüz Milyonlarca Ripple (XRP) Taşınıyor! XRP Fiyatı Düşer Mi?

İlgili Haberler