El Salvador Açıkladı, Bitcoin Önemli Direnci Kırdı! BTC’yi Ne Bekliyor?

İlayda Peker

Bir Orta Amerika ülkesi olan El Salvador bu yıl attığı bir adım ile belki de hiç olmadığı kadar adından söz ettirdi. El Salvador öncelikle Bitcoin’i yasal varlık olarak kabul edeceğini açıkladı ve ilgili yasa 8 Haziran’da Yasama meclisinde kabul edildi. Bugün ise bahsi geçen yasa resmi olarak uygulanmaya başlayacak.

El Salvador ve Bitcoin

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, her ne kadar Bitcoin hamlesi ile çokça eleştiriye maruz kalsa da yolundan dönmedi ve Bitcoin yasasını yürürlüğe koydu. Bukele dün yaptığı bir açıklama ülkesinin ilk BTC alımını gerçekleştirdiğini açıkladı. Başkan Nayib Bukele Pazartesi günü yaptığı açıklamada, El Salvador’un elinde 400 Bitcoin olduğunu dile getirdi.

Buna ek olarak Bukele yaptığı ilk açıklamasında öncelikle 200 BTC aldıklarını ifade etti ve zaman ilerledikçe bu miktarın artacağını belirtti.

Bunlara ek olarak ülkeyi bu hamle açısından eleştirenler kadar destekleyenler de bulunuyor ve isimlerin başında MicroStrategy CEO’su Michael Saylor geliyor. Saylor, Bukele’nin açıklamalarının ardından yaptığı bir Twitter paylaşımı ile ülkeye destek olmak adına herkesi 30 dolarlık BTC almaya çağırdı. Yaptığı ankete göre ise katılımcıların %80’inden fazlası 30 dolarlık Bitcoin alacaklarını ifade etti.

Saylor’ın başlattığı bu destek etkinliği pek çok isimden destek buldu ve hareket tüm dünyaya yayıldı. Elde edilen verilere göre bugün Türkiye saati ile 19:00’da çok büyük bir kesim BTC alacak. Etkilerinin nasıl olacağını ise ilerleyen saatlerde görebileceğiz.

Bitcoin Fiyatı

El Salvador’un açıklamalarının ardından Bitcoin güçlü bir direnç olarak görülen 52.000 dolarlık sınırı aştı ve 53.000 dolar kapısına dayandı. Eğer etkinlik beklendiği kadar büyük olursa BTC üzerindeki satın alma baskısının bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

Ancak bu noktada uzman isimler satın alma baskısının ardından bir düşüş yaşanabileceği konusunda da uyarıyor. Dolayısıyla piyasada oluşan heyecanı bir kenara bırakarak yatırımcıların temkinli davranmasında fayda olduğu düşünülüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Solana (SOL) Kritik Seviyeyi Aştı ve Dogecoin’i Geride Bıraktı!

Sonraki Haber

Bitcoin Mi, Altcoin’ler Mi: Kısa Vadeli Yatırımcı Hangisini Tercih Ediyor?

İlgili Haberler