El Salvador’dan Yeni Bitcoin Alım Hamlesi

İlayda Peker

Bitcoin fiyatının şu anda dip seviyelerde olmasına rağmen, El Salvador başkanı Nayib Bukele piyasada yaygın olan düşüş eğiliminden etkilenmemiş görünüyor. Bukele, bugün erken saatlerde başka bir Bitcoin alımı yaptıklarını açıkladı. Açıklamalara göre ülke, yaklaşık olarak 19.000 dolardan 80 adet BTC aldı.

Düşüşü Fırsata Çevirdi

Bugün erken saatlerde Bukele, Bitcoin alımlarını özetleyen görsellerle ile birlikte “Gelecek Bitcoin’dir. Ucuza sattığınız için teşekkürler.” sözlerini kullandı.

Bukele, Bitcoin ve kripto para mekanizmalarının gerçek bir destekçisi olarak biliniyor ve daha önce 2021’de ülkesinde Bitcoin’i yasal bir varlık ilan etmişti. O zamandan beri Bukele, Bitcoin’i biriktirme ve ülke hazinesine ekleme konusunda çok kararlı.

Bukele, bundan önce BTC fiyatının 30.000 dolar seviyelerinde olduğu Mayıs ayında da alım yaptıklarını açıklamıştı.  Raporlara göre, ortalama 30,744 dolar fiyatla yaklaşık 500 BTC satın aldı.

Bukele’nin Hamlesine Yorumlar

Tüm büyük kripto para birimlerinin fiyatlarını etkileyen mevcut piyasa gerilemesine rağmen, birkaç Twitter kullanıcısı Bukele’nin son Bitcoin alımı hakkında farklı görüşler dile getirdi. Bazı kullanıcılar, Bukele’nin çabalarını ve Bitcoin’e olan sarsılmaz güvenini övgü ile karşılarken bazıları da Bukele’nin çok aceleci davrandığını dile getirdi.

Bunlara ek olarak Bukele’nin BTC alımlarından önce, MicroStrategy’nin yöneticisi Michael Saylor, firmasınınortalama 20.817 dolar fiyatla 480 Bitcoin (10.000.000 $) satın aldığını belirten yeni bir duyuru paylaştı. Şu anda ise firmanın yaklaşık olarak 3,98 milyar dolar değerinde 129.699 adet BTC’si olduğu biliniyor.

Bunlara ek olarak yapılan açıklamalara göre Bitcoin, para biriminin hala “bebeklik döneminde” olduğu 2011 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana en büyük fiyat düşüşünü kaydetti. BTC şu anda 19.000 dolar üzerinde işlem görüyor.


Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’de Aylık Kapanış Önemli Seviyenin Üzerinde Gerçekleşti

Sonraki Haber

VanEck Vazgeçmiyor: Yeni BTC ETF Başvurusunun Detayları

İlgili Haberler