El Salvador’da Volkanik Enerji İle Bitcoin Madenciliği Başlıyor!

İlayda Peker

El Salvador’un Bitcoin adımı birçok eleştiriyi de beraberinde getirdi ancak Başkan Nayib Bukele hiçbir eleştiriye aldırmadan Bitcoin’in ülkenin yasal para birimi olması için çalıştı. Nihayetinde Bitcoin El Salvador’un resmi para birimi olurken, ülkedeki volkanların BTC madenciliği için kullanılacağı da konuşulmaya başlandı. Görünüşe göre bu konuda ilk adım atıldı.

Volkanik Enerji ve Madencilik

Bukele Twitter üzerinde  yaptığı bir video paylaşımı ile “İlk adım” ifadelerini kullanarak, jeotermal santrale gelen El Salvador hükümeti markalı bir konteynerin de bulunduğu görüntüleri paylaştı. Videoya göre bu konteynerlerin içi Bitcoin madencilik teçhizatları ile doluydu ve cihazların kurulumları başladı.

Böylece sadece birkaç ay içinde El Salvador, Bitcoin’in yasal varlık olarak kabul etti, Chivo cüzdanını piyasaya sürdü, ATM’leri kurdu ve madencilik için ilk adımı attı. Volkanik enerji ile Bitcoin madenciliği yapılması, mevcut en temiz ve en yenilenebilir enerjiyle madencilik yapılması olarak yorumlanıyor.

El Salvador’a Yöneltilen Eleştiriler

El Salvador, Bitcoin hamlesi ile ilgili olarak özellikle küresel finansal kurumlardan büyük eleştiriler aldı. Bu eleştiriler arasında, kredi notlarının düşebileceği ve ülkenin finansal açıdan daha zor durumda olabileceği ile ilgili açıklamalar da bulunuyor.

Ancak görünüşe göre ülkede Bitcoin kullanılıyor ve Bitcoin madenciliği için ilk adım atılıyor. Dolayısıyla Bukele’nin Bitcoin yolunda emin adımlarla ilerlediği ve arkasına bakmadığı ifade edilebilir.

Bunlara ek olarak bir yandan da El Salvador’un Bitcoin’i yasal varlık olarak kabul etmesi, önemli bir deney olarak da nitelendiriliyor. Eğer El Salvador başarılı olursa bu durum çok fazla sayıda ülke için cesaret verici bir gelişme olacak.


Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Çin Yasakları Dev Şirketi Harekete Geçirdi! Kriptolar Kara Listeye Girdi

Sonraki Haber

Popüler Analistin Bitcoin Tahmini: BTC’de Ralli Öncesi Son Düşüş!

İlgili Haberler