El Salvadorlular Bitcoin (BTC)’i Benimsedi Mi?

Fatih Uçar

Ülkenin yasal para birimi olarak kabul ettiğini hepimiz biliyoruz ancak vatandaşlar ne durumda? Öncelikle ülkede bu duruma karşı olan ciddi sayıda vatandaş olduğunu bilmemiz gerekiyor. Son olarak sokak olaylarında şiddet ağır basmış ve Bitcoin ATM’leri yakılmıştı. Fakat bugün Devlet Başkanı Bukele tarafından yapılan açıklama tam tersini söylüyor.

El Salvador Vatandaşları ve Bitcoin

Ülkede yaşayan insanlar Chivo cüzdanı sayesinde kolayca Bitcoin ile ticaret yapabiliyor. Aynı zamanda Bukele makam odasından tüm ülkenin fiyat hareketlerinde ne kadar kaybettiğini kolayca görüyor. Bu ikincisi şimdilik gerçek değil ancak Bukele herkesin tahmin ettiğinden daha fazla kişinin Chivo kullandığını söylüyor.

Bukele tarafından yapılan açıklamaya göre 2,1 milyon El Salvadorlu Chivo cüzdanını kullanıyor ve Bitcoin (BTC) ile alışveriş yapıyor. Bu rakam son derece iddialı çünkü ülkede hizmet veren hiçbir bankanın bu kadar müşterisi bulunmuyor. Bukele’ye göre Chivo benimsenmesi hızla artacak ve ülke hizmet veren bankalar Bitcoin’in gölgesinde kalacak.

Chivo Cüzdanı

El Salvadorluların dünyanın her yerine ucuz ve hızlı para transferi yapmasını sağlayan Chivo cüzdanı piyasaya aceleyle sürüldüğü için ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmıştı. Eylül 6 itibariyle Bitcoin’i yasal para birimi ilan eden El Salvador, Bitso borsasından bu konuda destek alıyor.

Cüzdan birçok vatandaş tarafından bugün sorunsuz şekilde kullanılıyor. Elbette bu denli fazla kullanıcıya ulaşılmasının bir sebebi daha bulunuyor. El Salvador vatandaşlarına Chivo cüzdanlarını oluşturmaları şartıyla 30 dolar değerinde Bitcoin (BTC) dağıtıldı. Maalesef 30 dolar El Salvadorlular için de büyük bir para, ancak devlet başkanlarının Bitcoin (BTC) alacak çok parası var.

Bitcoin (BTC) düşüşlerinin iyi birer fırsat olarak gören Nayib Bukele 7 ve 20 Eylül tarihlerinde “dip seviye” diyerek Bitcoin (BTC) aldı. Fiyatı daha düşük dipler yapması dışında herhangi bir sorun bulunmasa da ülkenin net Bitcoin (BTC) rezervi 700 BTC’ye kadar ulaştı.

Birçok vatandaş Bukele’nin fiyat düştükçe Bitcoin (BTC) almasını ve zarar etmesini tepkiyle karşılıyor. Şimdilik uluslararası para transferleri için Bitcoin (BTC) ülkeye önemli bir çözüm sunuyor, toplum tarafından net kabulün ise zamanla oluşması beklenebilir.Total
18
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Huobi ve Binance Borsalarından Çin Açıklaması! Borsalar Hizmet Vermeyecek!

Sonraki Haber

Bitcoin Balinaları 80.000 BTC Aldı: Çin FUD’si Balinaları Etkilemedi!

İlgili Haberler