El Salvador’da Neler Oldu: Yetkililer Neden El Salvador’a Gitti?

İlayda Peker

Geçtiğimiz hafta, 44 ülkeden merkez bankası yetkilileri ve finans yetkililerinin El Salvador‘a gitmesiyle başladı. Ana akım medya ise bunu tamamen görmezden geldi. Aslında herkes Bitcoin ile ilgili görüşmek için yetkililerin El Salvador’a gittiğini düşünüyordu. Peki, El Salvador’da neler oldu?

Alliance for Financial Inclusion

Görünüşe göre, temsilciler Alliance for Financial Inclusion’ın (AFI) yıllık etkinliği için oradaydılar. AFI kuruluş amacını “yoksul nüfus için finansal katılımı ilerletmek amacıyla politika yapıcıları ve düzenleyici kurumları güçlendirmek” olarak tanımlıyor. İlk üç gün, merkez bankası yetkilileri San Salvador’daki Sheraton Presidente Oteli’nde panellere katıldı ve çalışma grupları oluşturdu. Dördüncü gün Bitcoin Beach’e gittiler, Hope House’u ziyaret ettiler ve tüm harcamalarını Lightning ile ödediler.

Öte yandan etkinliğin başlığı “Dijital Finansal Hizmetler ve KOBİ Finansmanı Çalışma Grubu Toplantıları” idi ve AFI, hedeflerini Bitcoin’e hiç değinmeden açıkladı:

Çalışma gruplarının, bu işbirliğinin bir sonucu olarak politika modelleri, çerçeveler ve araç setleri biçiminde önemli ve çözülmemiş politika sorunları hakkında pratik düşünce liderliği ve düzenleyici rehberlik sunması ve AFI’nin içerik omurgasını oluşturması bekleniyor. Toplantılar ayrıca El Salvador’un dijitalleştirmeyi ve küçük işletmeler için finansmana erişimi öncelikli olarak içeren yakın zamanda başlattığı ulusal finansal stratejisiyle de uyumludur.

Yetkililer Neden El Salvador’daydı?

Yapılan açıklamalara göre, merkez bankası yetkilileri Bitcoin‘in mevcut finansal sistemin dışında kalan insanlar için neler yapabileceğini bu etkinlik sayesinde gördü. Ayrıca yapılan açıklamalarda merkez bankası yetkilerinin konuyla ilgili bir panele katıldıkları da biliniyor. Konuyla ilgili olarak, “Bir Bitcoin oturumu vardı. Roman Martinez (Chimbera) ve Nicolas Burtey, Bitcoin Beach’in hikayesini paylaştılar ve Bitcoin ve Lightning Network’e bir giriş sağladılar.” sözleri kullanıldı.

Açıklamalara göre konferans odasının dışında Bitcoin Beach Wallet ekibi, katılımcılara Lightning cüzdanını nasıl indireceklerini ve kullanacaklarını gösteren masalar kurdu. Dolayısıyla her ne kadar etkinlik sadece Bitcoin üzerine olmasa da yetkililer BTC ile iligli önemli bilgiler edindi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kriptolardaki Düşüş Bu Popüler İsimleri de Etkiledi!

Sonraki Haber

PlanB İddialı: Ayı Piyasası Bitiyor Mu?

İlgili Haberler