44 Ülke El Salvador’da Buluşuyor: Gündem Bitcoin Mi?

İlayda Peker

El Salvador başkanı Nayib Bukele, Pazar günü paylaştığı bir Twitter gönderisi ile 44 ülkenin başka konulara ek olarak Bitcoin’i de görüşmek için El Salvador’da toplanacağını dile getirdi.

Bitcoin Konuşulacak

Bukele konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Yarın, 32 merkez bankası ve 12 finans otoritesi (44 ülke), finansal konular, dijital ekonomi, bankasız finans, Bitcoin’in piyasaya sürülmesi ve ülkemizdeki faydalarını görüşmek üzere El Salvador’da bir araya gelecek” sözlerini kullandı.

Yapılan açıklamalara göre bu merkez bankaları ve yetkilileri, öncelikle Nijerya, Mısır, Nepal, Pakistan, Bangladeş, Kenya, Uganda, Ruanda, Paraguay, Angola, Gine ve Madagaskar dahil olmak üzere gelişmekte olan ülkelerden olacak.

Ancak bu noktada bu ülkelerin Bitcoin’i tartışmak için açıkça mı toplandıkları yoksa farklı gündem konularında BTC’nin sadece bir konu mu olduğu net olarak belli değil. Bunun yanında Bukele’nin açıklamalarının “Bitcoin Beach” adlı Twitter hesabının birkaç ülkenin El Salvador’a uçtuğunu söylemesinden bir gün sonra geldi ve Bukele toplantıyı resmen onaylamış oldu.

Bitcoin ve El Salvador

Bildiğiniz gibi El Salvador, geçen Eylül ayında Bitcoin‘i yasal bir varlık olarak kabul eden ilk ülke oldu. Ayrıca bugüne kadar 2.000’den fazla Bitcoin (cari fiyatlarla 60 milyon doların üzerinde) ülkenin bilançosunda bulunuyor.

Her ne kadar hem son düşüşlerde hem de hamle yapıldığından beri El Salvador Bitcoin sebebiyle büyük eleştirilere maruz kalsa da ülkenin başkanı bu hamlesinden hiçbir zaman geri adım atmadı. El Salvador’un bu kararlı duruşu görünüşe göre diğer gelişmekte olan ülkelere de örnek oluyor. Toplantıdan çıkacak kararlar ve yapılacak açıklamalar ise merakla bekleniyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Tarihinde Bir İlk: BTC Altcoin’lerde Son Durum

Sonraki Haber

Ethereum Kurucusu LUNA’nın Çözüm Önerilerini Yorumladı

İlgili Haberler