El Salvador, Yenilenebilir Enerji ile Bitcoin Madenciliği Projesini Başlattı

Bitcoin Haber

Bitcoin‘i resmi para birimi ilan eden El Salvador, bir projeyi daha hayata geçirecek. Ülkenin yenilenebilir enerji kaynağı ile Bitcoin madenciliği yapılması planlanan Volcano Energy projesi, Bitcoin madencilik havuzunu resmen başlattı. Proje, yenilenebilir enerji tesislerinin inşasıyla başlayacak ve uzun vadede El Salvador’un jeotermal enerji kaynaklarından da faydalanacak.

1 milyar dolar değerinde olan bu yenilenebilir enerji projesi ilk defa 2023’ün başlarında basında yer almaya başladı. Stablecoin ihraççısı Tether, El Salvador’da bulunan kaynaklardan elektrik üretmeyi planlayan projeye yatırım yapan şirketler arasında yer aldı. Volcano Energy, Bitcoin madencilik yazılımı ve hizmetleri sağlama konusunda deneyimli olan Luxor ile birlikte çalışacak.

Gerson Martinez, projenin baş strateji sorumlusu, El Salvador’un Bitcoin’i benimseyen bir ulus devlet olarak ilk hamle avantajını elde etmek için devam eden çabalarına değindi. Luxor’un işletme müdürü Ethan Vera ise, Volcano Energy’nin hayata geçirilmesi ve yerel Bitcoin madenciliğinin faaliyete geçmesinin Bitcoin’in coğrafi merkeziyetsizlik ilkesine katkıda bulunacağını açıkladı.

Volcano Energy, madencilik faaliyetlerinden elde ettiği gelirin %23’ünü El Salvador hükümetine ayıracak. Madencilikten elde edilen karın da ülke ekonomisine ekonomik ve teknolojik büyümeyi teşvik etmek üzere altyapı hizmetlerine yatırılması planlanıyor. Projenin ilk aşamasında, Metapan’da 241 megavatlık bir yenilenebilir enerji tesisinin inşası planlanıyor.

Projenin uzun dönem hedefi ise ülkede bol miktarda bulunan jeotermal enerjiden faydalanmak. Bu sayede, enerji üreticileri için bir gelir kapısı oluşturulacak ve alternatif bir gelir akışı sağlanacak. Bu proje, El Salvador’un ekonomisini iyileştirmek için Bitcoin madenciliğini kullanma potansiyelinin bir örneği olacak.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

STORJ Coin Fiyat Analizi ve Tahminleri: Beklenen Yükseliş Ne Zaman?

Sonraki Haber

Avrupa Komisyonu, Teknolojik Alanlarda Risk Değerlendirmesi Yapıyor

İlgili Haberler