El Salvador Yeniden Bitcoin Alımı Yapacak Mı?

İlayda Peker

Bitcoin tarihinin en kötü düşüşlerinden birini yaşamasına ve ülkesinin giderek daha büyük açıklarla karşı karşıya kalmasına rağmen, Başkan Nayib Bukele, El Salvador için bir kez daha Bitcoin satın almak için iyi bir zaman olabileceğini ima etti.

Yeni Alım Mı Geliyor?

Başkan Nayib Bukele, 2021 yılında Bitcoin’i yasal varlık olarak kabul ettiklerini açıklayarak dünyada bir ilke imza atmış oldu. O dönemden bu güne ülke 2.301 adet Bitcoin alımı yaptı. Business Insider’a göre El Salvador’un ortalama BTC alım fiyatı 45.908 dolar. Ayrıca Bloomberg tarafından yapılan hesaplamalara göre, El Salvador hazinesinin Bitcoin varlıklarının yaklaşık 56 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Ancak yapılan açıklamalara göre işleri daha da kötüleştiren, El Salvador’un Ocak ayında vadesi gelen 800 milyon dolarlık bir tahvile sahip olması ve Bitcoin hamlesi ile aralarının kötü olması göz önüne alındığında ülke IMF ile de mücadele etmek zorunda kalacak gibi görünüyor.

Tüm bunlara rağmen Bukele yaptığı son paylaşımlarda, El Salvador’un Bitcoin kayıplarının tüm ulusal bütçesinin % 0,5’ini bile oluşturmadığını belirterek, ülkesinin bir kez daha Bitcoin satın alabileceğini dile getirdi.

Düşüşü Fırsata Çevirme

Ülkenin maliye bakanı Alejandro Zelaya, Bitcoin’in mevcut aşağı yönlü gidişatı ve ülkesinin mali yükümlülükleri hakkında nispeten küçümseyici bir tavır sergiledi ve “Bana Bitcoin nedeniyle El Salvador için mali riskin gerçekten yüksek olduğunu söylediklerinde, yapabileceğim tek şey gülümsemek, mali risk son derece az.” sözlerini kullandı.

Öte yandan, Bitcoin’e karşı şüpheci tutumuyla tanınan ünlü Peter Schiff, Bukele’nin tweetine yanıt olarak, bir an önce kayıpların önüne geçilmesini önerdi.

Dolayısıyla şu anda her ne kadar net bir açıklama olmasa da El Salvador’dan yakın zamanda, belki de maliyeti düşürmek için bir alım daha gelebileceği düşünülüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

En Büyük 3. Balina Durmuyor: BTC Alımları Devam Ediyor!

Sonraki Haber

Tesla CEO’su Elon Musk’a Dogecoin Davası!

İlgili Haberler