Ekim Ayı BitMEX İçin Kabus Gibi Devam Ediyor

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre BitMEX’in kurucu ortağı ve eski baş teknik sorumlusu Samuel Reed, mahkeme işlemlerini beklerken gözaltında olmaması ve serbest bırakılması için 5 milyon dolarlık teminatsız tahvil imzaladı.

Reed, 1 Ekim’de Massachusetts’te Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından Banka Gizlilik Yasasını ihlal ederek kara para aklama kurallarını ihlal ettiği ve ABD bireysel müşterilerine yasa dışı olarak türev ürün işlemleri hizmeti sunduğu için tutuklanmıştı. DoJ’nin açıklamalarına göre, BitMEX’in kurucu ortakları ve Reed’in meslektaşları, Arthur Hayes, Ben Delo ve Gregory Dwyer, Reed ile aynı suçlarla suçlanıyor ve aranıyorlar.

5 Milyon Dolarlık Tahvil

1 Ekim’de onaylanan mahkeme belgelerine göre, Reed’in 5 milyon dolarlık tahvili, mahkemeye çıkmaması veya mahkemenin verebileceği herhangi bir cezayı çekmek için teslim olmaması durumunda ödenmiş olacak. Yani Reed kaçarsa ya da kararlara uygun davranmazsa 5 milyon dolarını kaybetmiş olacak. Ayrıca sanığın sözleşmesinin şartları uyarınca Reed, mahkemeye 500.000 dolar nakit para yatırdı.

DoJ suçlamalarında, Reed, Hayes, Delo ve Dwyer, temel kara para aklama karşıtı politikaları bile uygulamakta ve sürdürmekte isteyerek başarısız oldular. Ayrıca özellikle lisanssız bir türev işlemleri platformunu da bilerek işletmekten suçlu bulundular. Bunu yaparken, iddia edildiğine göre BitMEX‘in “finans piyasalarının gölgesinde bir platform” olarak çalışmasına izin verdiler.

CFTC de Saldırıyor

DoJ’nin suçlamalarının yanı sıra, ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC), New York’un Güney Bölgesi’nde Reed, Hayes, Delo ve BitMEX’e bağlı birkaç şirket kuruluşuna karşı bir sivil yaptırım davası açtı.

Dün, bu şirketlerden biri olan BitMEX’in operatörü 100x Group, üç ortak kurucunun artık yönetici rollerine sahip olmayacağını duyurdu ve hemen yürürlüğe girecek şekilde personeli yeniden görevlendirdi.


Total
11
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

7 Merkez Bankası ve BIS’ten Dijital Para Raporu

Sonraki Haber

Sonunda Beklenen Oldu: Bitcoin (BTC) 11.000 Doların Üzerinde!

İlgili Haberler