Eğer Bu Olursa Bitcoin Fiyatı 600 Bin Doları Aşabilir!

İlayda Peker

Bitcoin, 2024 yılında dünyanın “en zor varlığı” haline gelirken altının 1970’lerdeki patlayıcı çıkışını kopyalayabilir. Araştırma ve ticaret firması Capriole Investments’ın finansal yayını Capriole Newsletter’ın son sayısında yer alan tahminlerden biri buydu.

“Bitcoin 2020’lerde Büyük Hamleler Yapacak”

BTC fiyat hareketi tüm zamanların en yüksek seviyesinin yaklaşık %80 altında seyretmesine rağmen, orta vadeli görünüm konusunda herkes düşüş eğiliminde değil. BTC/USD yeni makro tabanını bulmadan önce daha fazla düşüş çağrısı yapılsa da Capriole, 2023’ün Bitcoin için bir rezerv varlık olarak parlak olacağına inanıyor.

Bunun nedeninin, dünya ekonomisinin geçtiğimiz yüzyıldaki finansal tarihinde ve özellikle de 1971’de doların altından tamamen ayrılmasından sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde yattığını söylüyor. O dönemde dünyanın önde gelen güvenli limanı olan altın, on yıl boyunca “büyük” kazançlar elde etti ve elli yıl sonra sıra Bitcoin’e geldi.

Capriole, “Altın 1970’lerde çok daha küçük olduğu için (ve Bitcoin bugün kıyaslandığında daha da küçük), on yıllık enflasyon ve yüksek faiz oranları boyunca büyük hamleler yapma kapasitesine sahipti. Bitcoin’in bu on yılda aynı şeyi ve daha fazlasını yapacağına inanmamızın bir nedeni de bu.” diye yazdı.

Beraberindeki grafikler, altının 70’li yıllardaki davranışını tekrarlama potansiyelinin altını çizdi. 2010’dan bu yana “kupa ve kulp” grafik yapısı da bunların arasındaydı.

Bu arada, güvenli liman tacı için altınla yarışan Bitcoin söz konusu olduğunda, potansiyel rakamlarda yatıyor. Altının piyasa değerinin sadece %2,5’i olan BTC’nin geçen yıl 69.000 $’lık zirvesinden %80 oranında düşmesinin genel tablo üzerinde çok az etkisi var.

Haber bülteni şöyle devam etti:

Bitcoin’in bugün altının piyasa değerinin yalnızca %2,5’ini temsil ettiği göz önüne alındığında, %80’lik düşüşü, birleşik sabit para (altın + Bitcoin) düşüşüne yalnızca %2’lik bir ek düşüş ekliyor. Bu da Kasım 2022’ye kadar altın için 1970 ve 1975 rakamlarıyla karşılaştırılabilecek %24’lük bir toplam sabit para düşüşü anlamına geliyor.

Bitcoin Altını Mı Taklit Ediyor?

70’lerin altınını taklit eden bir Bitcoin hareketi için sahne hazırsa, büyüme potansiyeli daha da etkileyici olabilir. Şu anda bile Bitcoin’in piyasa değeri, o zamanki boğa koşusu başlamadan önceki altının sadece %10’u kadardır.

Capriole konuyla ilgili olarak, “Bitcoin daha küçük olduğu için altından daha fazla büyüme potansiyeline sahip. Her iki varlıkta da benzer bir talep olması Bitcoin için 40 kat daha büyük bir fiyat değişimiyle sonuçlanacaktır.” diyor.

Bir diğer önemli argüman olarak ise Saifedean Ammous gibi yorumcuların popüler kitabı “The Bitcoin Standard “da uzun süredir savundukları argümanı yinelendi. Burada tartışma, enflasyon oranının altının altına düşmesi ve metal karşısında parasal “sertliğini” arttırması nedeniyle yatırımcıların Bitcoin’e kaymasına odaklanıyor:

Bitcoin’i altından ayıran, eşitlikçi merkezsizliği, anında transfer yapabilmesi ve mikro ödemeler için kullanılabilmesi gibi daha pek çok özelliği var. Ama en önemlisi, Bitcoin altından daha serttir.

Capriole, bu durumun 2024’teki bir sonraki blok yarılanmasında Bitcoin’in “dünyanın en sert varlığı” olduğunu teyit edeceğini de sözlerine ekledi. Capriole özetle şunları söyledi:

Sonuç olarak altın 1970’lerde 24 kat arttı. Şimdi Fed’in bu kadar agresif olmayı göze alamadığı (borç bugün çok daha yüksek) ve dijital, erişilebilir, daha sert paraya sahip olduğumuz 2020’leri hayal edin: Bitcoin.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Microstrategy’nin Bitcoin Alımı Kripto Topluluğunu Böldü

Sonraki Haber

TCMB Dijital Türk Lirası’nın İlk Denemesini Tamamladı!

İlgili Haberler