Eğer Bu Gösterge Kırılırsa BTC Serbest Düşüşe Geçebilir

Eğer Bu Gösterge Kırılırsa BTC Serbest Düşüşe Geçebilir

Lider kripto para birimi için dün zor bir gün oldu ve yeniden 9.000 doların üzerine çıkmadan önce Bitcoin 8.800 dolara kadar geriledi. Bu düşüşle birlikte Bitcoinist’in haberine göre, Bitcoin (BTC) şu ana kadar boğalar tarafından savunulan 200 günlük hareketli ortalama seviyesine kadar inmiş oldu.

200 günlük hareketli ortalamanın (MA) tarihsel olarak hem yükseliş hem de düşüş trendlerini yönettiği göz önüne alındığında bu düşüşün daha alt seviyeleri de beraberinde getireceği yönünde yorumlar yapılmaya başladı.

Düşüş Devam Edecek Mi?

Yazının yayına hazırlandığı sırada Bitcoin yaklaşık olarak %5’lik bir düşüşle 9.022 dolar seviyesinden işlem görüyordu. Bitcoin’in bu fiyat öncesinde 9.800 dolar bandında seyrettiği düşünüldüğünde aslında düşüşün dikkate değer bir gerileme olduğu görülüyor. Analistlere göre bu hareketi yönlendiren iki temel faktör bulunuyor.

Bunlardan ilki, Bitcoin’in çok uzun zamandır 10.000 dolarlık alanda sürekli reddetme ile karşılaşıyor olması. Yapılan açıklamalara göre bu reddetmeler her ne kadar uzun süreli düşüşler başlatamamış olsa da sağlam bir satın alma baskısının olmadığını gösteriyor.

Bu düşüş hareketini tetikleyen ikinci neden ise tabii ki iki gündür gündemin birinci maddesi olan 11 yıllık cüzdanın hareket geçmiş olması… Bazı yatırımcılar ve analistler bu cüzdanın Satoshi’ye ait olabileceğini ifade etmişti. Ancak sonrasında elde edilen verilerde durumun sanıldığı gibi olmadığını ve işlemin muhtemelen ilk Bitcoin sahiplerinden ya da ilk madencilerden biri tarafından gerçekleştirildiğini ortaya koydu.

Ancak yine de Bitcoin bir düşüş eğilimi sergiledi ve daha düşük seviyelerin görülmesi tehlikesi ile karşı karşıya olduğu ifade ediliyor.

200 Günlük Hareketli Ortalama

Analistlerin açıklamalarına göre 200 günlük hareketli ortalama 8.000 doların üst seviyelerinde bulunuyor. Bitcoin de bugün 8.800 dolara kadar gerileyerek bu seviyeyi test etmiş oldu. Ancak boğalar bu seviyeyi savunmayı başardı ve fiyat yeniden 9.000 doların üzerine taşındı.

Piyasadaki analistler ise 200 günlük hareketli ortalamanın altına inilmesinin ve burada kalınmasının büyük bir felaket olabileceğini ifade ediyor. Dolayısıyla şu anda boğaların çabalarının fiyatı 9.000 doların üzerinde tutmak olduğu ifade edilebilir.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


YORUMLAR YAZ
  • Özkan1 hafta önce
  • Mükemmel kalite li sayfamızdan ve haberlerinizden dolayı sizi tebrik ediyorum takipteyim

  • Özkan1 hafta önce
  • Son dakika haber almak istiyorum