dYdX Token Müjdeyi Verdi! dYdX Yorumları!

Fatih Uçar

En popüler merkezi olmayan kripto para borsalarından olan dYdX bugün kritik kararını açıkladı. dYdX, ademi merkeziyetçiliği ve trade akışını iyileştirmek için Cosmos tabanlı kendi blockchain’ine geçecek. Peki bu geçiş süreci nasıl olacak? Token yatırımcıları için bu kararın sonuçları neler olabilir? İşte detaylar.

dYdX Token Müjdeyi Verdi

Protokol, yalnızca ademi merkeziyetçiliğe değil, aynı zamanda saniyede 1000 işlemi işleme imkanına da sahip olacağı için en uygun alternatif olarak gördüğü Cosmos’u seçti. Perşembe günü, şu anda Ethereum layer2 üzerine kurulu olan kripto türev platformu dYdX, v4 güncellemesi için Cosmos SDK ve Tendermint hisse kanıtı konsensüsüne dayalı bağımsız bir blockchain’e geçeceğini duyurdu.

Şu anda, mevcut dYdX protokolü, saniyede yaklaşık 10 işlem ve 1000 emir girişini altyapı olarak taşıyabiliyor. Ancak dYdX ne Ethereum layer1 ne de layer2 çözümlerinin üretim hızı gereksinimlerini karşılayamadığını söyleyerek bu geçişin zorunluluk haline geldiğini savunuyor.

dYdX Token

Tüm dYdX kodu açık kaynak olacaktır ve protokolün kendisi, ana kuruluş dYdX Inc tarafından çalıştırılan hiçbir hizmet olmaksızın, izinsiz açık ağlarda çalışacaktır. Tüm doğrulayıcılar ve düğüm operatörleri, konsensüs, zincir dışı işleyecek olan çekirdek düğüm yazılımını çalıştıracaktır. emir defteri eşleştirme, para yatırma, transferler, para çekme ve diğer tüm detaylar merkeziyetsizleşecek. Ek olarak, kullanıcıların işlemleri için herhangi bir gas ödemesi gerekmez. Sadece standart borsa komisyonları uygulanacak ve bunlar doğrulayıcılara ödül olarak dağıtılacaktır.

Ayrıca, dYdX, Cosmos’un blockchainler arası iletişim protokolünden yararlanarak ağlar arasında köprü kurmaya da odaklanacak. Bu şekilde, dYdX, stablecoinler gibi dijital varlıkları doğrudan Cosmos’taki diğer güvenli zincirlerden köprüleyebilir.

Geçen şubat ayından bu yana protokol, 626,6 milyar doların üzerinde işlem yaptı. Oldukça popüler ve ciddi sayıda aktif kullanıcısı da bulunuyor. Layer2’den daha da önemlisi Ethereum’dan koparak böyle bir adım atması onun popülerliğine zarar verir mi? Geçiş süreci sorunsuz şekilde tamamlanabilecek mi? Çok sayıda detay mevcut dYdX yatırımcılarının aklını kurcalıyor. Eğer her şey kusursuz şekilde tamamlanırsa platform daha iyi bir altyapıya sahip olacak ancak Ethereum ile bağlarını koparacak. dYdX fiyatı 1,5 doları aştıktan kısa bir süre sonra Bitcoin 20.000 doların altına düştüğü için 1,40 dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.Total
13
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Tether’den Yeni Stablecoin Hamlesi

Sonraki Haber

Stablecoin Hakimiyetinde Rekor: Bu Ne Anlama Geliyor?

İlgili Haberler