Dünyanın En Büyük Fonlarından Biri Kriptoya Giriyor! Hangi Kripto Paraya Yatırım Yapacak?

Fatih Çetin

İngiltere merkezli kuruluş ülkelerinin aldığı radikal kripto karşıtı kararlara rağmen önemli adım atıyor. Marshall Wace Hedge Fonu kripto paralara giriyor. Şirketin aldığı bu karar kripto para topluluğu tarafından heyecanla karşılandı. Şirketin yatırım detayları ve hangi kripto paralara yatırım yapacağı da açıklandı.

Marshall Wace Kripto Para Yatırımı Yapıyor

Londra merkezli Hedge fonu 24 yıldır yatırımlarına devam ediyor. Marshall Wace LLP İngiltere’de Paul Marshall ve Ian Wace tarafından kuruldu. Şirketin CEO ve Risk Direktörü Marshall’dir. Şirket dünyadaki en büyük hedge fonlarından biri olarak biliniyor. Yönetimi altındaki varlıkların toplam büyüklüğü yaklaşık 55 Milyar dolar seviyelerindedir.

The Financial Times tarafından yayınlanan son dakika haberine göre ünlü hedge fonu kripto paralara yatırım yapmaya karar verdi. Hedge fonları tarafından bu yıl yoğun ilgiyle karşılana kripto paralar daha fazla kurumsal yatırımcının oyuna dahil olmasıyla geleneksek finans yatırımlarından kopuşu da tetikliyor. Bu yıl sık sık hedge fonu kriptoya yatırım yapıyor haberi okuduk.

Büyük varlık yönetim şirketlerinin özellikle toplumda artan ilgi sebebiyle blockchain ve kripto paralara girme istediği uzun süredir vardı. Ancak geçtiğimiz yıl MicroStrategy ile ateşlenen fişek birçok şirkete cesaret verdi.

Marshall Wace Kripto Uzmanları Arıyor

Şirketin kripto para operasyonlarını yönetebilmek için bir yönetici istihdam ettiği ve kripto paralarla ilgili uzman personeller arandığı bilgisi de The Financial Times haberinde yer alıyor. Öncelikle şirketin hedefi kripto para ile ilişkili şirketlerden hisse alarak dolaylı yatırım yapmak. Örneğin Coinbase hisseleriyle dolaylı yoldan kriptoya giriş yaparak daha sonra direkt varlık edinimine gidileceği söyleniyor.

Özellikle Bitcoin ve Ethereum gibi varlıklarla ilgilenen fonun elinde stabilcoin tutma planı da bulunuyor. Tether ve USDC stabilcoinler için en önemli seçenekler olacaktır. Yakın zamanda şirketin kripto paralarla ilgili beklentileri ve yapacağı çalışmaları birinci ağızdan duyabiliriz.

Hedge Fonu Nedir?

Marshall Wace bir hedge fonu, peki bu ne anlama geliyor? Diğer yatırım fonlarından farkı nedir? Hedge yatırım fonları bireysel ve kurumsal kullanıcıların yatırım havuzuna katkıda bulundukları bir finansal ortaklığı ifade eder.

Diğer fonlardan farklı olarak hedge fonlarının risk iştahı yüksektir, örneğin kripto paralar gibi yüksek kazanç vaat eden alanlarda yatırımlar yapabilirler. Elbette bu yüzden yatırımcılarına daha fazla kazanç getirisi sağlamaları mümkündür. Yatırımcıları diğer fonlara nispeten daha riskli olan bu fonlara fazla para kazanmak için yatırım yaparlar.

Hedge fonları düşük değerli menkul alım satımları yapabilir veya fırsatlara yatırım yapar. Örneği ortaya yeni çıkan bir teknoloji var ve biz buna Blockchain diyelim. Bu teknolojide kendini ispatlamış bir şirkete diğer fonlara göre çok daha kolay yatırım yapabilirler. Şirket batabilir veya fona çok ciddi kazançlar sağlayabilir. Hedge fonları tüm bu riskleri göze alarak gerekli araştırmaları yaptıktan sonra yatırım yaparlar.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC), Ripple (XRP) ve Ethereum (ETH) Fiyat Tahminleri ve Önemli Destek&Direnç Noktaları

Sonraki Haber

Cardano Vakfı CEO’su, ADA’nın 5 Yıllık Planını Aktardı: Hedefte En Az 50 Banka Var!

İlgili Haberler