Yüksek Kazançlı Bir Hedge Fonu Bitcoin’e Kapılarını Açıyor

İlayda Peker

Yüksek kazançlı olduğu belirtilen bir hedge fonunun Bitcoin’e yatırım yapabilmesi için yeşil ışık yakıldığı iddia ediliyor. 30 Mart tarihli bir broşürde ABD’li düzenleyici Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Renaissance Technologies’in Medallion Funds adlı fonlarının artık gelişen Bitcoin vadeli işlem sahnesine erişebildiğini doğruladı.

Medallion Funds

Literatüre göre Renaissance Technologies, en eski iki Bitcoin vadeli işlem sağlayıcısından biri olan CME Group’tan nakit ödeme sözleşmelerine erişim sunacak. Yapılan açıklamalarda konuyla ilgili, “Medallion Funds’un, Renaissance’ın CME’de işlem gören nakit ödemeli vadeli işlem sözleşmeleriyle sınırlayacağı Bitcoin vadeli işlemlerine girmesine izin veriliyor.” ifadeleri kullanılıyor.

Öte yandan Renaissance’ın 10 milyar dolarlık hedge fonu, geleneksel piyasaları koronavirüs sebebiyle rahatsız eden çalkantılı dalgalanmaya rağmen bugüne kadar %24 artışla basında ün kazandı. Wall Street Journal’a konuşan yatırımcılara göre, Mart ayında Bitcoin’in sadece bir günde %60 düştüğünü bile gören fon hala %9.9 getiri sağladı.

Vadeli İşlemler

Aynı zamanda Bitcoin vadeli işlemleri, önceki haftalarda katılımın azalmasından sonra canlanmaya geri dönüyor. CME‘nin en son verilerine göre, ürünler geçtiğimiz ay benzersiz hesaplar açısından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bununla birlikte Medallion Funds açıklamasına verilen tepkiler, Bitcoin destekçileri arasında kurumsal yatırımcılara olan güvensizliğin devam ettiğini vurguladı. Cointelegraph’ın haberine göre geçen yıl şüpheler, Bitcoin fiyatını yapay olarak baskı altına alan vadeli işlem sözleşmeleri ödemelerine odaklanmıştı.

Bunun yanında stock-to-flow modelinin PlanB gibi diğerleri, vadeli işlemlerin fiyat manipülasyonundan sorumlu olduğu fikrini açıkça çürütmüştü.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

XRP’nin İzlemesi Muhtemelen Olan 2 Senaryo Var

Sonraki Haber

BTC’nin Boğa Piyasası Spesifik Makroekonomik Trendlerle Çakışabilir

İlgili Haberler