Dünyanın En Büyük Bağımsız Servet Fonu BTC Yatırımı Yapıyor!

İlayda Peker

Petrol Fonu olarak da bilinen Norveç Hükümeti Emeklilik Fonu, tüm küresel hisse senetlerinin ve hisselerinin %1,4’ü dahil olmak üzere 1 trilyon doların üzerinde varlığa sahip. Dünyanın en büyük bağımsız servet fonu olarak kabul ediliyor. Arcane Research’ün 19 Eylül tarihli raporuna göre, fon aynı zamanda yatırım holdingleri aracılığıyla neredeyse 600 Bitcoin’e (BTC) sahip.

Bitcoin Yatırımları

Arcane Research analiz verileri, Norveç petrol fonunun MicroStrategy’ye yaptığı yatırım sayesinde 577,6 BTC’ye sahip olduğunu gösteriyor. Bu durumda şirketin BTC’deki portföyü yaklaşık 6,3 milyon dolara ulaşmış oluyor. Ortaya çıkan bilgilere göre, Norveç Hükümeti Emeklilik Fonu, MicroStrategy’de %1.51 hisseye sahip.

Bunların yanında MicroStrategy’nin kurucusu Michael Saylor, geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir tweet’te şirketin 38.250 BTC’ye sahip olduğunu ifade etti. Buna ek olarak, diğer iki büyük yatırım danışmanı şirketi, BlackRock Fund Advisors ve Vanguard Group, sırasıyla %15,24 hisseye (5829,30 BTC) ve %11,72 hisseye (4482,90 BTC) sahipler.

Bunlara ek olarak Vanguard Group, 31 Ocak 2020 itibariyle yönetilen küresel varlıklarda (AUM) yaklaşık 6,2 trilyon ABD Doları değerinde olan bir Amerikan yatırım danışmanlık firması olarak nitelendiriliyor. Ayrıca firma, BlackRock’un iShares’ından sonra dünyanın en büyük yatırım fonları sağlayıcısı ve borsada işlem gören fonların (ETF) ikinci en büyük sağlayıcısı olarak karşımıza çıkıyor. BlackRock Fund Advisors ise AUM’da 7,3 trilyon dolara sahip.

MicroStrategy’nin Adımı

MicroStrategy hem Bitcoin yatırımı yaptığını hem BTC’yi rezerv olarak benimsediğini hem de Bitcoin yatırımlarını arttırdığını açıkladığı son zamanlarda kripto ekosisteminde adından sıkça söz ettiriyor. MicroStrategy ilk olarak Ağustos ayında 21.454 BTC’yi 250 milyon dolara ve Eylül’de 175 milyon dolara 16.796 BTC’yi satın aldı.

Böylece şirketlerin ve yatırım fonlarının hem doğrudan hem de dolaylı bir şekilde BTC yatırımı yaptığı anlaşılıyor. Hem de bu sanılandan çok daha fazla.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Önemli Soru: Madenciler Bitcoin (BTC) Rallisini Engelleyebilir Mi?

Sonraki Haber

Dünyaca Ünlü Bankalar Büyük Patladı: Artık Bitcoin’in (BTC) Zamanı

İlgili Haberler