Dünya Ekonomik Forumu’ndan Gelecek Odaklı Blockchain Hamlesi

İlayda Peker

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Blockchain tabanlı çözümlerin kullanılmasının, COVID-19 salgını sırasında ortaya çıkan tedarik zinciri başarısızlıklarının nasıl üstesinden gelebileceği konusunda bir rapor yayınladı. Ayrıca raporun yanı sıra WEF, hükümetlerin ve işletmelerin kullanabileceği bir Blockchain araç seti de hazırladı. Bu araç setinin amacının, “COVID-19 sonrası ekonomik bir toparlanmayı hızlandırma” konusunda yardımcı olmak olduğu belirtildi.

WEF ve Blockchain

28 Nisan’da yayınlanan raporda, özel ve kamu tedarik zincirlerinin esnekliğinin koronavirüs salgını sırasında test edildiği ifade ediliyor. Bu aşamada en kötü durumda olan sektörler arasında eczacılık ürünlerinin, tıbbi malzemelerin ve gıda tedarik zincirlerinin yer aldığı ifade ediliyor.

Ayrıca rapor, tedarik zincirlerinin verimliliğinin şeffaflığa dayandığını ve tedarik zinciri katılımcıları arasında “paylaşılan bir gerçeklik” yaratmak için dağıtık defter teknolojisinin (DLT) benimsenmesinin gerekli olduğunu savunuyor.

Öte yandan WEF, DLT ile ilişkili “liderlerin faydaları en üst düzeye çıkarmasını ve riskleri en aza indirmesini” amaçlayan “Güvenin Yeniden Tasarlanması: Blockchain Dağıtım Araç Seti” adlı araç setini de yayınladı. Yapılan açıklamalara göre bu araç seti, iş dünyasının ve hükümet liderlerinin Blockchain tabanlı tedarik zinciri çözümlerini uygulamalarında yardımcı olacak. 1 yıldan uzun süredir üzerinde çalışılan araç seti, Deloitte, Maersk, Dünya Bankası ve Dünya Gıda Programı dahil olmak üzere 50 ülkeyi kapsayan 100’den fazla kamu kuruluşu ve özel kuruluşların katıkılarıyla oluşturuldu.

Blockchain Çözümlerinin Benimsenmesi

Cointelegraph’ın haberine göre artan sayıda büyük şirket ve kurum, son aylarda tedarik zincirlerine Blockchain entegre etmek konusunda adeta birbirleri yarışır hale geldi. Örneğin; Birleşik Arap Emirlikleri, hükümet işlemlerinin %50’sini DLT tabanlı platformlara taşımak amacıyla tasarlanan bir program olan Emirates Blockchain Stratejisi 2021’in tamamlanması için heyecanla çalışmaya devam ediyor.

Ayrıca Alibaba’nın yan kuruluşu olan Ant Financial Blockchain platformunu geçtiğimiz günlerde başlattığını duyurmuştu.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Andreas Antonopoulos Chainalysis’i Topa Tuttu

Sonraki Haber

COVID-19, Dijital Euro Çalışmalarını Hızlandırdı

İlgili Haberler