Alibaba’nın Yan Kuruluşu Ant Financial Blockchain Platformunu Başlattı

İlayda Peker

Çin teknoloji devi Alibaba Group’un fintech kolu ve Alipay’ın ana şirketi olan Ant Financial, konsorsiyum Blockchain platformunu başlattı.

OpenChain

Yapılan açıklamalara göre, “OpenChain” olarak adlandırılan platform, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) Blockchain uygulamalarını “daha yüksek verimlilik ve daha düşük maliyetle” dağıtmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bunun yanında Ant Financial’daki Blockchain platformları genel müdürü Jin Ge, “OpenChain platformunun lansmanı yoluyla, bir milyon KOBİ ve geliştiricinin önümüzdeki üç yıl içinde daha fazla kullanım örneği geliştirmesine ve keşfetmesine yardımcı olmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan konsorsiyum Blockchain ağları hem kamu hem de özel Blockchain’lerin unsurlarını birleştiriyor ve genellikle aynı sektörde faaliyet gösteren kuruluşlar için faydalı bir platform olarak karşımıza çıkıyor. OpenChain, tedarik zincirlerinden ürün kökenlerine dijital faturalardan bağışlara kadar birçok alanda kullanılabilecek proje olarak tanıtılıyor.

Ant Financial konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Bu kullanım örnekleri yalnızca tüm taraflar arasında bir güven mekanizması değil, aynı zamanda kimlik doğrulama hesaplamasını anında tamamlayabilen yüksek performanslı konsensüs algoritmaları gerektiriyor.

2019’dan Bu Yana

OpenChain ilk alfa testine 2019’da başladı ve o zamandan beri kurumsal Blockchain uygulama geliştirme hizmetleri sağlayıcısı WhiteMatrix platformu kullanıyordu.

WhiteMatrix kurucusu ve CEO’su Wu Xiao, OpenChain’in işlem hızının “Ethereum gibi halka açık Blockchain platformlarından birkaç kat daha hızlı” olduğunu ve “işlem başına maliyeti diğerlerinin onda biri” olduğunu ifade etti.

Bunların yanında Alibaba ve Tencent grupları, Blockchain alanındaki en aktif oyuncular olarak karşımıza çıkıyor. Geçen yıl, Tencent ve iştirakleri 718 Blockchain patenti için başvururken, Alibaba Group 470 başvuruda bulundu.

Kaynak: The Block


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple Yorumları: XRP/USD Teknik Analizi 16/04/2020

Sonraki Haber

BTC 2015 Yılından Bu Yana Yüzde 3.300 Arttı

İlgili Haberler