Dünya Bankası, Bitcoin Konusunda El Salvador’un Yanında Değil

İlayda Peker

Reuters tarafından hazırlanan bir rapora göre Dünya Bankası (World Bank), Bitcoin’in resmi para birimi olarak uygulanmasında El Salvador’a yardım edemeyeceğini ifade ediyor. Bilindiği gibi 9 Haziran’da Orta Amerika ülkesinde Bitcoin’in resmi para birimi olması yapılan oylamada 84 oya 62 oy ile kabul kararı çıkmıştı.

El Salvador’un BTC Kararına Tepkiler

Başka bir Reuters raporuna göre, 10 Haziran’da Uluslararası Para Fonu (IMF) o gün El Salvador’un Bitcoin ile ne yapmayı planladığı konusunda endişeleri olduğunu dile getirmişti. IMF sözcüsü Gerry Rice, planlanan bir basın açıklaması sırasında “Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul edilmesi, çok dikkatli analiz gerektiren bir dizi makroekonomik, finansal ve yasal sorunu gündeme getiriyor. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve yetkililerle istişarelerimizi sürdüreceğiz.” sözlerini kullandı.

Dün ise bir Dünya Bankası sözcüsü e-posta yoluyla Reuters’e yaptığı açıklamalarda, para şeffaflığı ve düzenleyici süreçler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde El Salvador’a yardım etmeye kararlı olduklarını ifade etti.

Ancak yapılan açıklamalarda El Salvador hükümetinin Bitcoin konusunda yardım talep etmesi halinde çevresel faktörler ve şeffaflık eksiklikleri göz önüne alındığında Dünya Bankası’nın herhangi bir destek vermeyeceği ifade edildi.

Bunlara ek olarak El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele‘nin kabinesinde Maliye Bakanı olarak görev yapan Alejandro Zelaya dün yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in El Salvador’da yasal ödeme aracı olarak ABD dolarının yerini almadığını ifade etti.

El Salvador ve Bitcoin

El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesinin ardından çeşitli yorumlar yapıldı. Kripto para ekosistemindeki pek çok kişi ülkenin bu kararını desteklerken, bazı isimler bu kararın herhangi bir öneme sahip olmadığını düşünüyor.

Bununla birlikte El Salvador’un yasadışı faaliyetler konusunda bir ünde sahip olduğunu düşünen isimler bahsi geçen kararın Bitcoin’e zarar verebileceğini ifade ediyor.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

SEC, VanEck Bitcoin ETF Kararını Bir Kez Daha Erteledi, Kamudan Yorumlar İsteniyor

Sonraki Haber

BTC Yorum: Bitcoin İçin Göstergeler Yeniden Yükseliş Sinyali Veriyor

İlgili Haberler