Dünkü Düşüş Sonrasında Bu 3 Etken Bitcoin’in (BTC) Yükselişini Destekliyor

Dünkü Düşüş Sonrasında Bu 3 Etken Bitcoin’in (BTC) Yükselişini Destekliyor

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) dün bir düşüş yaşadı ve fiyat 17.650 dolar bandına kadar geriledi. Her ne kadar bu durum piyasada genel bir endişe yaratmış olsa da tecrübeli yatırımcılar ve analistler düşüş karşısında sakinliklerini korudu.Çünkü yaşanan büyük rallinin ardından zaten böyle bir düzeltme bekleniyordu. Hatta bazı analistler düzeltmenin 16.000 dolara kadar olabileceğini ifade ediyordu.

bununla birlikte düzeltmenin beklendiği kadar derinleşmemesi ve fiyatın toparlanarak yeniden 18.000 doların üzerine çıkması hala yatırımcıların Bitcoin’den umutlu olduğunu ve düşüşte BTC satın aldıklarını gösteriyor.

Düşüş Devam Edecek Mi?

Bitcoin’de her ne kadar hala bir düşüş grafiğinin devam edeceği düşünülse de 3 önemli faktör 17.650 dolar seviyesinin bu düşüş için dip olduğunu gösteriyor: Balinaların para yatırması, BTC2nin hızlı bir şekilde toparlanması ve işlem hacminin yeniden artmaya başlaması.

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju’ya göre balinaların para yatırma oranları bu hafta başında zirve noktaya ulaştı. Yapılan açıklamalara göre bu gösterge bir zirve noktaya ulaştığında genellikle bunu bir ralli izliyor.

Balinalar, Bitcoin’in kısa vadeli performansı için en büyük tehdidi oluşturabiliyor. Çünkü kısa sürede varlık üzerinde muazzam satış baskısı yaratabiliyorlar. Bu nedenle balina satış sinyallerinin azalması Bitcoin’de yükseliş sinyallerinin artması olarak nitelendiriliyor.

Bunlara ek olarak CryptoQuant CEO’su kısa vadede düşüşlerin yaşanabileceğini ancak uzun vadede kar elde etmek için düşüşleri bir satın alma fırsatı olarak değerlendirmek gerektiğine ve düşüşlere katlanmanın yararlı olacağına değiniyor.

Bitcoin Hızlı Bir Şekilde Toparlandı

Satın alma hacminde gözle görülür bir artıştan sonra, Bitcoin hızlı bir dönüş yaptı ve 20 günlük hareketli ortalamaya doğru yükseldi. BTC ilk olarak bir destek seviyesi olarak 18.000 doları ve ardından 18.500 dolar aralığına geri dönmeden önce 18.260 dolara doğru yol aldı. BTC‘nin büyük düzeltmeler olmaksızın devam eden toparlanması, piyasanın dirençli olduğunu ve boğalar lehine hareket ettiğini gösteriyor.

BTC’de yaşanan düşüş ilk etapta altcoin’lerde de ciddi kayıplar verilmesi ile sonuçlandı. Ancak sonrasında hızla toparlanan Bitcoin’i Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) gibi altcoin’lerin toparlanması takip etti.

Bitcoin İşlem Hacmi Büyüyor

Bir on-chain analiz firması olan Santiment’teki analistler, son geri çekilmeden sonra Bitcoin hacminin keskin bir şekilde arttığını açıkladı. Bitcoin’in işlem hacminin güçlü bir şekilde toparlanması, yatırımcıların güveninin hala sağlam olduğu şeklinde yorumlanıyor. Dolayısıyla yatırımcılar piyasaya hala güvendikleri için bir satış yapmayı düşünmüyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.