Bitcoin Fiyatı: BTC 18.000 Dolara Kadar Düştü, Düşüş Devam Edecek Mi?

İlayda Peker

Lider kripto para birimi uzun süren konsolidasyon sürecini bozdu ve aşağı yönlü harekete etmeye başladı. Son 24 saat içinde 1.000 doların üzerinde değer kaybeden Bitcoin (BTC), 18.000 dolar sınırına kadar geriledi ama 18.000 dolarlık desteği kaybetmemeyi başardı.

Bitcoin ile birlikte altcoin’lerde de düşüşler başladı ve Ethereum’da (ETH) yüzde 7’nin, Ripple’da (XRP) yüzde 9’un üzerinde düşüşler yaşandı.

Bitcoin Fiyatı ve Dolar Endeksi

Bitcoin ve kripto paralardaki düşüşlerin, ABD doları endeksindeki (DXY) yükselişlerin ardından geldiğini görüyoruz. DXY geçtiğimiz hafta düşüş grafiği çizmişti ve kripto para birimleri bu hamleden faydalanarak yükselişe geçmişti. Buna ek olarak S&P 500’de de bugün yükseliş yaşanıyor ve bu da iki piyasanın nihayet birbirinden ayrıldığı anlamına geliyor.

Bununla birlikte şu anda yaşanan düşüşlerin bir düzeltme mi yoksa ayı piyasası başlangıcı mı olduğu büyük bir tartışma konusu olarak karşımıza çıkıyor. Bazı analistler bu düşüşlerin sadece sağlıklı bir piyasa için düzeltme hareketi olduğunu ifade ederken bazı analistler kısa vadede daha büyük düşüşlerin kapıda olduğunu ifade ediyor.

Düzeltme Mi, Düşüş Mü?

Piyasanın popüler analistlerinden Dave the wave, Bitcoin‘in makro eğilimi hakkında yaptığı yorumlarda düzeltme dönemine geçiş yapıldığını düşündüğünü dile getirdi.

Bununla birlikte analistlerin çoğunluğu bu düzeltme döneminin sanılandan uzun sürebileceğini ifade ediyor. Önde gelen kripto varlık analisti Willy Woo geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda on-chain verileri değerlendirdi ve yatırımcıların önümüzdeki günlerde dikkatli olması gerektiğini ifade etti.

Analistler ciddi bir düzeltme olmadan boğa piyasasının başlamayacağını düşünüyor. Yani Bitcoin’in bir süre daha düzeltme yapması ve konsolidasyon sürecinde kalması bekleniyor.

2021 Fiyat Beklentileri

Günümüzde yaşanan düşüşlere ve kısa vadeli düzeltme beklentilerine rağmen çoğu isim 2021 yılının Bitcoin ve kripto paralar için çok iyi geçeceğini düşünüyor. Örneğin; U.S. Global Advisors CEO’su Frank Holmes geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada 2021 yılının Ethereum ve Bitcoin’in yılı olacağını dile getirmişti. Holmes’un açıklamalarına göre Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi dijital varlıklar 2021 yılında altınla birlikte olağanüstü iyi performans gösterecek.

Öte yandan uzman isimler koronavirüs sebebiyle yaşanan ekonomik sıkıntıların 2021 yılında da devam edeceğini ve bu sebeple para basma politikalarının önümüzdeki yıl da uygulanacağını düşünüyor. Bu durumda 2020’de olduğu gibi insanların enflasyondan kaçmak için kripto paralar yöneleceği düşünülüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ünlü İkizler: “Bitcoin, Altının Piyasa Değerini Geride Bırakacak!”

Sonraki Haber

Spark Airdrop’u Ripple (XRP) Fiyat Düşüşünün Önüne Geçebilecek Mi?

İlgili Haberler