Dolarda Görülen Hareketler Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkileyecek?

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre ekonomik veriler hala zayıflık gösteriyor ve bu da insanların dolardan uzaklaşmasına sebep oluyor. Analistlere göre bu durum Bitcoin (BTC) için bir başka yükseliş sinyali olabilir.

Bitcoin’de Yükseliş Başlayacak Mı?

Bitcoin‘in geçen hafta 33.000 doların altına düşmesi ile bir satın alma baskısı oluştu ve lider kripto para birimi 39.300 dolara kadar yükseldi. Ancak sonrasında yaşanan geri çekilme fiyatların yeniden 37.000 dolar altına gerilemesine sebep oldu.

Bu arada, doların en iyi yabancı para birimleri sepeti karşısındaki gücünü ölçen ABD dolar endeksi (DXY), geçen Cuma günü 97.441’e yükselerek Temmuz 2020’den bu yana en iyi seviyesini kaydetti. Ancak sonrasında endeks 3 Şubat’a kadar yaklaşık %1,50 oranında düzeltme yaşadı ve 96,00’lık seviyelere kadar geriledi.

Bazı piyasa analistleri, doların yenilenen zayıflığını, azalan kur artışı korkularının bir işareti olarak görüyor. Örneğin, Lyn Alden Yatırım Stratejisi’nin kurucusu Lyn Alden, Fed’in geçen hafta daha agresif sıkılaştırma senaryoları yapma konusunda adımlar attığını dile getirdi.

ABD’de İstihdam Düşüyor

Alden, Salı günü yayınlanan verilere göre, Ocak 2022’de üst üste üçüncü ay düşen ABD imalat büyümesine atıfta bulundu. Özellikle, Tedarik Yönetimi Enstitüsü’nün fabrika faaliyeti göstergesi 57.60’a ulaştı ve Kasım 2020’den bu yana en kötü seviyesi oldu.

Ek olarak, Çarşamba günü yayınlanan ADP Araştırma Enstitüsü verileri de devam eden ABD ekonomik toparlanmasında çatlaklar olduğunu gösterdi ve bölgesel şirketlerdeki istihdamın Aralık 2021’de 301.000 düşüşle Covid-19 pandemisinin ilk günlerinden bu yana en yüksek düşüşü yaşadı.

Beklenenden daha düşük veriler, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell‘ın basın toplantısından bir hafta sonra geldi. Artan ABD enflasyonunu ehlileştirmek için 2022’de faiz oranlarını üç kez artırma konusundaki spekülasyonları da artırdı.


Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Dünyaca Ünlü Festivalden NFT Adımı: Pek Çok Avantaj Var!

Sonraki Haber

DeFi Tarihinin En Büyük İkinci Hack Saldırısı Gerçekleşti!

İlgili Haberler