Bitcoin’den Önemli Atak: İşlem Hacimleri Artıyor!

İlayda Peker

Yapılan yeni bir araştırma, Bitcoin ağındaki yıllık işlem hacminin 2021 boyunca American Express (AmEx) ve Discover gibi bazı iyi bilinen kart ağlarınınkini geçtiğini ortaya çıkardı.

Bitcoin Diğerlerini Geride Bıraktı

Yakın zamanda yayınlanan “NYDIG Research Weekly” raporu, Bitcoin’in 2021 boyunca 3 trilyon dolar değerinde ödeme gerçekleştirdiğini ve bu sayede popüler kredi kartı ağları American Express (1.3 trilyon dolar) ve Discover’ın (0,5 trilyon dolar) üzerine çıktığını belirtti.

Raporu hazırlayanlar, NYDIG küresel araştırma başkanı Greg Cipolaro ve araştırma analisti Ethan Kochav, Bitcoin ağının 2021 yılının ilk çeyreğinde “tüm yıl boyunca birleştirilmiş tüm kredi kartı ağlarından” daha fazla işlem hacmi gerçekleştirdiğini de ortaya çıkardı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, “Bize göre bu, 13. doğum gününü kutlayan bir ödeme ağı için şaşırtıcı bir büyüme” ifadeleri kullanıldı.

Bununla birlikte Bitcoin ağının, sırasıyla 13,5 trilyon dolar ve 7,7 trilyon dolarlık işlem gerçekleştiren Visa ve Mastercard’ı yakalamadan önce hala gitmesi gereken uzun bir yol var.

Ayrıca, çalışmanın gerçek işlem sayısından ziyade yalnızca ABD doları işlem hacmi değerine baktığına da dikkat edilmeli. Bu nedenle, Bitcoin (BTC) işlemlerinin çoğunun, herhangi bir ödeme yapmak için kullanmak yerine, BTC‘lerini satın alan, takas eden ve satan kullanıcılar olması muhtemel.

Bitcoin‘in işlem hacmindeki büyümesi yıldan yıla her zaman doğrusal olmasa da Cipolaro ve Kochav, “5 yıllık bileşik yıllık büyüme oranlarına bakıldığında çok yüksek bir hızda büyümenin gerçekleştiğini” söyledi:

2021’in sonunda, işlem hacimleri son 5 yılda her yıl yaklaşık %100 büyüyor.

Mastercard ve Visa Geçilebilir Mi?

Kasım 2021’de bir Blockdata raporu, Bitcoin ağının 2026 kadar erken bir tarihte Mastercard’ın ağında aktarılan dolar değeriyle potansiyel olarak eşleşebileceğini tahmin etti. Ayrıca Bitcoin ağının PayPal’dan dolar değerine göre daha fazla hacim işlediği de ifade edildi. Rapora göre, Bitcoin ağı 2021’de her çeyrekte yaklaşık 489 milyar dolar işledi.Total
9
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

2016 Yılında Çalınan Bitcoin’ler (BTC) Harekete Geçti!

Sonraki Haber

Rusyalı Yatırımcıların Kripto Para Varlıkları Dudak Uçuklattı! Rusya Yasaktan Neden Vazgeçti?

İlgili Haberler