Dolar Geri Adım Attı: Şimdi Bitcoin’in Zamanı!

İlayda Peker

Dolar geçtiğimiz günlerde bir yükseliş kaydetmiş ve bu sebeple Bitcoin’de düşüş yaşanmıştı. Ancak son günlerde yaşanan sert geri çekilme ile birlikte dolardaki artışın uzun soluklu olmadığı ortaya çıkmış oldu.

Dolar Düşüşü Devam Edecek Mi?

Morgan Stanley Asia’nın eski başkanı Stephen Roach dolar ile ilgili yaptığı bir açıklamasında, güçlenen yabancı para birimleri, ABD’deki hızlı makroekonomik dengesizlikler ve küresel rezerv varlıklar üzerindeki Amerikan hegemonyasının sona ermesi nedeniyle ABD dolarının 2021’in sonuna kadar yüzde 35’e kadar düşebileceğini ifade etti.

Roach kalem aldığı yazıda ABD’deki net ulusal tasarruf oranının 2008-2009 ekonomik krizinden bu yana ilk kez negatif bölgeye düştüğünü vurguladı. Dolar bunu alışılmadık şekilde daha yüksek bir aşağı yönlü ivme ile başardı ve bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,9 puanlık düşüşle yaşadı. Yapılan açıklamalara göre 1947’den bu yana en keskin düşüş yaşanmış oldu.

Yapılan açıklamalara göre, ulusal tasarruflardaki düşüş kişisel tasarruflarda kısa bir artışa rağmen gerçekleşti. Kişisel tasarruflardaki artışın Amerika’nın 1.200 dolarlık yardımları ile aynı zaman denk geldiği görülüyor. Ancak insanlar bu parayı harcamayı azaltmaya başladı. Roach, Amerikalılar ABD Kongresi’nden bir tur daha yardım gelmesini bekledikçe tasarruf oranlarının daha da düşeceğini kaydetti.

Bitcoin İçin Anlamı Ne?

Roach’un açıklamalarına göre bu durum hem Altın’ın hem de Bitcoin’in işine yarayacak. Her ne kadar küresel ekonomide bir etki yaratmak için Altın’ın da Bitcoin’in de piyasa değerinin yetersiz olacağı düşünülse de doların güç kaybetmesi Altın ve Bitcoin’in güç kazanması anlamına gelebilir.

Bunun yanında Bitcoin’in güç kazanacağını düşünen tek isim Roach değil. 2020 başından bu yana önemli yatırımcılar ve şirketler Bitcoin’i tercih ediyor. Paul Tudor Jones ve Microstrategy bu isimlere örnek gösterilebilir.


Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Altcoin’ler Yükseliyor: Bitcoin (BTC) Yatırımcıları Sıkıldı Mı?

Sonraki Haber

Ethereum 2.0’ın “Kostümlü Provası” Başladı!

İlgili Haberler