Dogecoin’in Büyük Düşüşü Sırasında Elon Musk Neden Destek Göstermedi?

İlayda Peker

Elon Musk’ın Saturday Night Live’ı sunmasının ardından Dogecoin (DOGE) fiyatında %75 düşüş yaşandı. Salı günü yaşanan genel piyasa düşüşü sırasında ise Dogecoin, piyasa hacmi bakımından ilk onda en çok değer kaybeden coin oldu.

Elon Musk ve Dogecoin

Tesla CEO’su Elon Musk, 2021 yılı başlarında Dogecoin ile ilgili Twitter üzerinden açıklamalar yapmaya başladı. Hem 2021 boğa koşusunun hem de Elon Musk’ın desteği ile DOGE fiyatı yükseldikçe daha fazla yatırımcı DOGE almaya başladı. Dogecoin yaşadığı artışla birlikte piyasa değerini de arttırdı ve ilk on kripto para birimi içine girmeyi başardı.

Ancak gerek piyasada yaşanan gen düşüşün etkisi gerekse de artık Musk’ın elini ayağını çekmesinden dolayı Dogecoin 45 gün önce gördüğü rekor fiyat seviyesinin yaklaşık olarak %75 altında işlem görüyor.

Buna ek olarak elde edilen grafiklere göre kripto paranın piyasa değeri de Salı günü 94 milyar dolarlık zirveden 71 milyar dolarlık kayıpla 23 milyar dolara düştü. Kripto şirketi Skilling CEO’su Michael Kamerman ise konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada, “Birçoğu Elon Musk’un SNL sunumunun zaten yükselen Dogecoin’i daha da yukarı göndermesini bekliyordu. Ancak bu durum ters etki yaptı” sözlerini kullandı.

Musk Desteği Kesti

Yaşanan son fiyat düşüşleri sırasında Dogecoin yatırımcıları bir nevi Musk’tan yardım adeta yardım bekledi.. Eski Bitrefill CEO’su John Carvalho ise Musk’ın yokluğu hakkında espri yaptı ve “Bir şey söyle Elon Musk, bir şey söyle” sözlerini kullandı.

Buna ek olarak Musk, uzun zaman sonra geçtiğimiz günlerde bir paylaşım yaparak Dogecoin topluluğuna desteğini dile getirdi. Dogecoin‘in yaratıcısı Ross Nicoll’ün ücret indirim kodu ve bunun kripto para test ağında olası bir kullanımı hakkındaki tweetine yanıt olarak Musk, bunu “önemli bir gelişme” olarak nitelendirdi.

Dolayısıyla pek çok analistin tahmin ettiği gibi her ne kadar genel piyasa düşüşünün de etkisi olsa Musk’ın esk desteği göstermemesi DOGE fiyatını olumsuz etkilemiş gibi görünüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Binance CEO’su: CoinMarketCap BTC’yi Yasal Varlık Kabul Eden Ülkeleri Listeleyecek

Sonraki Haber

Güney Afrikalı Kripto Şirketinin Sahipleri ve 69.000 BTC Ortadan Kayboldu!

İlgili Haberler