Cardano (ADA) ve Dogecoin (DOGE) Birlikte Çalışabilir Mi?

İlayda Peker

2021 yılında kripto para ekosistemine damga vuran iki önemli gelişmenin Dogecoin ve Elon Musk açıklamaları olduğu ifade edilebilir. Tesla CEO’su yaptığı açıklamalar ve sosyal medyanın desteği ile başlarda bir şaka coin’i olan Dogecoin’in (DOGE) fiyatının çok ciddi bir şekilde artmasına sebep oldu. DOGE, şu anda yaklaşık olarak 37 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük altıncı kripto para konumunda yer alıyor.

Dogecoin İkilemi

Şu anda Dogecoin’i sadece bir şaka coin’i olarak nitelendirmek belki de doğru olmayabilir. Ancak henüz DOGE piyasadaki herkesin desteğini alabilmiş değil. Cardano kurucusu Charles Hoskinson da bunlardan biri. Hoskinson Lex Fridman’a yaptığı açıklamalarda, DOGE ile ilgili çılgınlığı anlamadığını dile getirdi.

Öte yandan Hoskinson, Musk’ın Dogecoin üzerindeki etkisini fark ettiğini dile getirdi. Hoskinson’a göre DOGE, birilerinin düzeltmesi gereken önemli bir hedef haline geldi. IOHK CEO’su, DOGE geliştiricileri ile birlikte çalışılarak işlem verimliliğinin ve hız gibi unsurların düzeltilmesi gerektiğine inanıyor.

Hoskinson, Dogecoin’in diğer kripto para birimlerine bir rakip olarak görülmesinden önce birçok sorunun düzeltilmesi gerektiğine inanıyor.  Örneğin Hoskinson, DOGE‘nin para politikası, özellikle sınırsız arzı, kıtlık kavramı ve bir değer deposu olma özelliklerini sorguluyor.

Dogecoin ve Büyük DOGE Sahipleri

Hoskinson bu noktada, DOGE toplam arzın %70’i gibi büyük bir kısmının ilk 920 adreste bulunduğunu ve bu adreslerin herhangi bir noktada satış yaparak ciddi kar elde edebileceğini ifade ediyor. Hoskinson bu durumu, “bir saatli bomba” olarak nitelendiriyor ve çözülmesi gereken en büyük sorun olduğunu belirtiyor.

Bunlara ek olarak Hoskinson daha önce Musk’tan Dogecoin’i “düzeltmek” için bir dizi akademik makaleye başvurmasını istese de, Cardano’nun yaratıcısının inisiyatifi ele almaya daha açık olması birçok olasılığın kapısını aralıyor.


Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ünlü Ekonomist El Salvador’un Bitcoin Kararını “Aptallık” Olarak Nitelendirdi

Sonraki Haber
BTC - ETH - XRP TEKNİK ANALİZİ

XRP, HOLO, MATIC ve BitTorrent Yorumları – 20.06.2021

İlgili Haberler