Dogecoin Kopyasında Rugpull İddiaları: Fiyat Yüzde 99’dan Fazla Düştü!

İlayda Peker

Popüler kripto para birimlerinin çok benzerlerinin ve hatta deyim yerindeyse kopyalarının çıktığına çok kez şahit olduk. Bu projelerden bazıları başarılı bir şekilde ilerlese de bazılarında rugpull olayları yaşanıyor. Son örnek de bir Dogecoin kopyasından gelmiş gibi görünüyor.

TeddyDoge’de Rugpull Mu Oldu?

Coinbase verilerine göre TeddyDoge (TEDDY) fiyatı son 24 saatte %99,94’ten fazla düştü. Blockchain güvenlik firması PeckShield’e göre, proje bir rugpull olarak değerlendirilebilir. Firma, kripto para biriminin fiyatının sözleşmenin dağıtıcısı tarafından pump’landığını yani çok fazla yükseltildiğini ve sonrasında ciddi bir satış ile satıldığını ifade ediyor.

Yapılan açıklamalara göre rugpull’un arkasındaki kişi ya da ekip 10.000 BNB token’ını (2.591.573 dolar) ve 2 milyon dolar değerinde Binance USD (BUSD) stablecoin’ini şu anda Binance borsasına aktarıyor.

Dolayısıyla bu durum işin arkasında Dogecoin’in popülaritesinden faydalanmak isteyen kişilerin olduğunu gösteriyor olabilir. Bunun yanında  meme token’ın sayısız kopyasından biri olan DogeMother da daha önce bir honeypot dolandırıcılığı olarak karşımıza çıkmıştı.

Dogecoin Fiyatı

Bazı analistler DOGE’nin de eninde sonunda yok olacağını düşünse de projenin bir dolandırıcılık amacı ile piyasada olmadığı çok kez kanıtlandı. Ancak DOGE’nin bir meme token olması hakkında yapılan eleştirilerin hala devam etmesine sebep oluyor.

Elde edilen son verilere göre DOGE yazının kaleme alındığı sırada … dolardan işlem görüyor ve … milyar dolarlık piyasa değeri ile 10. en büyük kripto para konumunda bulunuyor. Ayrıca Dogecoin’in piyasa değeri bakımından en büyük meme token olduğu da iddia edilebilir.

Çeşitli geliştirmeler sonucunda DOGE’nin faydasının ve kullanımının arttırıldığı göz önünde bulunduğunda meme token’ın daha uzun süre bizimle olacağı yorumları da yapılıyor. Ancak yatırımcıları mutlaka kendi araştırmalarını yapmalı ve bu doğrultuda işlemlerini gerçekleştirmeli.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’de Yükseliş Sinyalleri: Teknik Göstergeler Ne Diyor?

Sonraki Haber

Balina, Sadece 3 Günde 132.000’den Fazla BTC İşlemi Gerçekleştirdi

İlgili Haberler