Dogecoin (DOGE) Fiyat Geçmişi: DOGE Nereden Başladı?

İlayda Peker

Dogecoin ($DOGE), çoğunlukla Elon Musk da dahil olmak üzere çeşitli ünlülerin onaylaması sayesinde, hem kripto dünyasında hem de dışında muhtemelen en ünlü meme kripto para birimidir. Peki DOGE’nin fiyatı nereden başladı?

DOGE ve 2013 Yılı

DOGE 2013 yılında bir memecoin olarak başladı. Ancak hiciv olarak başlayan şey, arama ilgisindeki patlama sayesinde Aralık 2022 itibariyle 9 milyar doların üzerinde piyasa değeri ile en iyi kripto para birimlerinden biri haline geldi.

DOGE’nin Aralık 2013’teki orijinal fiyatı, işlemin ilk günlerinde 0 $’dan 0,0004 $’a çıktı. İlk iki hafta içinde, Çin’in bankaların kripto para ile işlem yapmasını yasaklamasının ardından madeni para %300’lük bir sıçramayla büyük bir artış gösterdi. DOGE’nin fiyatı yıl sonunda aniden tekrar 0,0003 dolara düştü ve Ocak 2014’e kadar bu seviyelerde dalgalandı.

Dogecoin’in işlem hacmi Ocak 2014’te bir kez daha büyük bir artış gösterdi ve Bitcoin, Ethereum ve tüm kripto piyasasını geride bırakarak 0,0020$’lık bir fiyata ya da yüzde binlik bir artışa ulaştı.

Bu süre zarfında coin, kripto dünyasının yeraltı nişlerinde popüler olmaya devam etti. 2014’te hızla kendi topluluğunu geliştirdi. Dogecoin, spekülatif ticaret dışında çok fazla kullanım alanına sahip değildi, çünkü o zamanlar bir whitepaper’ı bile yoktu.

Kullanıcıların çevrimiçi hizmetler için bahşiş vermesine olanak tanıyan ve diğer kripto para birimleri için kullanılabilen bir mikro bahşiş hizmeti olan DogeTipBot’un oluşturulmasının ardından kısa sürede daha fazla insanın ilgisini çekmeye başladı. Bu hizmet, kripto para kullanmayan kişiler de dahil olmak üzere daha geniş bir benimseme için (küçük de olsa) kapıyı açtı.

DOGE daha sonra topluluğu tarafından 170.000 $ değerinde DOGE’yi hayır kurumlarına bağışlamak için kullanıldı. Bu bağışlardan biri, Soçi Kış Olimpiyat oyunlarında yarışmalarına yardımcı olmak için Jamaika bobsled takımına gitti.

DOGE’nin yaratılışından bu yana en düşük fiyatı 2015’in başlarında geldi; kripto para topluluğun ilgisini kaybederek 0,0000869 dolara ulaştı.

Dogecoin’in 2017 – 2019 Yılları Arasındaki Fiyatı

DOGE, Mart 2017’ye kadar işlem hacminde önemli bir artış daha görmedi; bu tarihte kripto para %1.500 artarak memecoin için tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,0042 dolara ulaştı.

Ocak 2018’de DOGE tekrar zirve yaptı ve bu kez 0,018$’lık bir fiyata ulaşarak FOMO’yu yaydı. Ancak 2018’in kripto çöküşü geliyordu. Hızlı bir şekilde 2019 yazına ilerleyen DOGE topluluğu, Binance’in nihayet coin’i listelediği anı sevinçle karşıladı. 2018’deki çöküşün ardından sektörün genelinin piyasa değerinin %80’ini kaybetmesi nedeniyle DOGE de diğer dijital varlıklarla aynı kaderi paylaştı ve coin 2020’ye kadar yatay seyretti.

Dogecoin 2020 – 2021: Elon Oyuna Giriyor

Elon Musk, Dogecoin (ve tüm piyasa) için bir öncesi ve sonrasına işaret etti. Musk, 2021’in başından bu yana Dogecoin’in önde gelen destekçilerinden biri oldu. Sosyal medya ve televizyon aracılığıyla kripto parayla ilgili yaptığı açıklamalar, kripto parayı Ocak ayında %400’ün üzerine çıkararak 0,32 dolarlık bir fiyata ulaştı.

Musk, başta işlem hızı ve altyapı verimliliği olmak üzere belirli coin özelliklerini geliştirmek için Dogecoin geliştiricileriyle birlikte çalışacağını belirterek bir adım daha ileri gitti. Ayrıca Musk’ın uzay aracı üreticisi SpaceX’in DOGE‘yi ticari mallar için ödeme olarak kabul etme olasılığından bahsetti.

2021’in ilk aylarında DOGE 0,32 ila 0,34 dolar arasında işlem gördü. Mayıs ayına gelindiğinde, en büyük fiyat artışını gördü ve yaklaşık %10.000 artarak 0,74 dolara ulaştı. Kaybetme korkusu (FOMO) ana akımı ve kripto topluluğunu ele geçirerek insanların paralarını ve hatta yaşam birikimlerini, ödüller kazanma umuduyla memlerden esinlenen kripto paraya yatırmalarına neden oldu.


Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

2023 Yılında Bu Altcoin’e Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Sonraki Haber

Shiba Inu (SHIB) Yatırımı İçin Geç Mi Kalındı?

İlgili Haberler