DOGE Karbon Emisyonlarını Azaltmada En Hızlı Üçüncü Kripto Oldu

Bitcoin Haber

Yeni veriler, meme token Dogecoin‘in (DOGE) karbon emisyonlarını azaltmada en hızlı kripto varlıklarından biri olduğunu ortaya koyuyor.

DOGE Adına Önemli Gelişme

Veri toplayıcısı Forexsuggest tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre Dogecoin, 2022 yılında emisyonlarını %25 oranında azalttığı için karbon ayak izini düşürmede en hızlı üçüncü dijital varlık:

Dogecoin yıllık CO2 emisyonlarında %25’lik bir düşüş kaydetti. Kripto para birimi 2021 yılı boyunca 1.423 ton emisyon saldı. Bu rakam 2022 yılında 1.063 tona düşürülmüştür.

Rapor, kripto varlıkların alım satımının çevresel etkileri konusundaki farkındalığın son zamanlarda arttığını ortaya koyuyor ve Bitcoin’e (BTC) yatırım yaptıktan sonra elektrikli araç devinin artık ödemeler için BTC kabul etmeyeceğini açıklayarak Bitcoin’e karşı tutumunu değiştiren Tesla CEO’su Elon Musk‘ın yüksek profilli durumunu vurguluyor. DOGE yazının kaleme alındığı sırada 0,0809 dolardan işlem görüyor.

Ethereum Karşılaştırması

Rapor ayrıca Ethereum’un (ETH) iş kanıtı mutabakat mekanizmasından hisse kanıtı sistemine geçmesinin, 2021’de en kirletici ikinci kripto iken 2022’de altıncı sıraya düşmesiyle çevresel etkisini azalttığını ortaya koyuyor.

2021’de ETH 21,95 milyon tonluk devasa bir CO2 yaratıyordu. Bu rakam şimdi sadece 8.824 tona düşürüldü. Bu sayede, Ethereum’un yıllık emisyonlarını dengelemek için bir önceki yıl 109.751.315 ağaç dikilirken, şimdi yalnızca 44.121 ağaç dikilmesi gerekiyor.

DOGE’nin kirlilik seviyelerini hızla düşürdüğü tespit edilirken, kral kripto Bitcoin, katman-2 ölçeklendirme çözümü Polygon (MATIC) ve akıllı sözleşme platformu Cardano (ADA) gibi diğer önde gelen kripto varlıkları, karbon emisyonlarını artırarak tam tersi yönde ilerledi.

Çevresel etkilerini ne kadar hızlı azalttıkları konusunda Dogecoin’i geride bırakan tek iki dijital varlık Ethereum ve BTC’nin hard forku olan Bitcoin Cash’tir (BCH).


Total
11
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

“Gemini Earn” Kullanıcıları Paralarını Geri Alabilecek mi?

Sonraki Haber

Makine Öğrenimi Algoritması 1 Şubat İçin Ethereum Fiyatını Belirledi

İlgili Haberler