Do Kwon Hakkında Son Gelişmeler: İade Edilecek Mi?

Bitcoin Haber

Yonhap News tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir habere göre ABD, Terraform Labs şefi Kwon Do-hyung‘u geçen yıl Mayıs ayında 40 milyar dolarlık Terra-Luna kripto para projesinin çöküşüyle ilgili dolandırıcılık suçlamasıyla Karadağ’dan iade etmek için Güney Kore ile girdiği yarışta avantaj elde etmiş olabilir. Haberde Karadağ Adalet Bakanı Marko Kovac’ın, Washington’un Güney Kore vatandaşının sahte seyahat belgeleriyle seyahat ettiği iddiasıyla 23 Mart’ta ülkede tutuklanmasının ardından Seul’den iadesini talep ettiğini söylediği aktarılıyor.

Do Kwon’da Son Durum

Güney Kore’den Yonhap News’in haberine göre, ABD iade talebini Güney Kore’den önce iletmiş olsa da Kovac, Kwon’un hangi ülke tarafından gözaltına alınacağını teyit edemeyeceğini söyledi.

Güney Kore hem Kwon’un hem de onunla birlikte seyahat eden Terraform Labs’ın finans müdürü Han Chang-joon’un iadesini talep ederken, ABD’nin sadece Kwon’un iadesini istediği bildirildi.

Kovac, herhangi bir iade işleminden önce Kwon’un Karadağ’da sahte seyahat belgeleriyle seyahat etme suçlamasıyla karşı karşıya kalması gerektiğini söyledi. Mahkumiyet, yerel yasalar uyarınca en az üç aydan en fazla beş yıla kadar hapis cezasına yol açabilir.

Yonhap’a göre, Karadağ’daki yasal temsilcisi Kwon’un seyahat belgelerinin geçerli olduğunu iddia ederek gerekirse davasını yerel Yüksek Mahkeme’ye kadar taşımaya hazır olduğunu söyledi. Yerel bir savcı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kwon ve Han’ın polis olayı soruştururken 30 gün süreyle gözaltında tutulabileceğini söyledi.

40 Milyar Dolarlık Olay

40 milyar dolarlık Terra-Luna stablecoin ve kripto projesi geçen yıl Mayıs ayında çökmüştü ve Kwon Güney Kore’de dolandırıcılık ve sermaye piyasası kanunu ihlalleri gibi suçlamalarla aranıyor. New York savcıları da Kwon’u menkul kıymetler, emtia ve tel dolandırıcılığı gibi suçlamalarla iade etmek istiyor.

Do Kwon, Güney Kore’nin talebi üzerine Interpol’ün yakalanması için “kırmızı bülten” çıkarmasının ardından geçen yılın sonlarında Singapur’daki evini terk etti. Kwon kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddetti. Terraform Labs, Güney Kore’nin Terra-Luna soruşturmasının son derece politize olduğunu ve suçlamaların temelsiz olduğunu iddia etti.

Bu arada bir Güney Kore mahkemesi, yerel savcıların Terraform Labs kurucu ortağı Shin Hyun-seung’un dolandırıcılık, güven ihlali ve sermaye piyasası yasasının ihlali gibi suçlamalarla tutuklanması yönündeki ikinci talebini inceliyor. Shin suçlamaları reddederek Kwon ve Terraform ile bağlarını 2020 yılında ya da şirket çökmeden çok önce kopardığını iddia etti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ETH Yakımı Hızlanırken Ethereum Arz Deflasyonu Rekora Ulaştı

Sonraki Haber

2022’de Dibi Doğru Tahmin Eden Analistten Önemli BTC Tahmini 

İlgili Haberler